Odchyt samiček

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
Dalibor
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. úno 2015 14:14:34

jaký je prosím vás nejlepší čas přes den, kdy létá nejvíce samiček hledající hnízdo? Děkuju
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Nad tím jsem se nedávno zamýšlel. Přes den (dopoledne a v poledne) jsem doma prakticky jen o víkendu, jinak v práci a když není teplé počasí moc příležitostí na odchyt pak už nezbývá... Podle toho co jsem tak koukal mám pocit, že nejvíce samiček létá kolem poledne (až se udělá tepleji), hledají různě ve stinných místech pod stromy. Když je ještě začátek sezóny tak jako nyní tak odpoledne se už pomalu snaží zdekovat na přenocování, někde se zahrabat pod suchy jehličí či do mechu, protože navečer je už zase zima. Když je pak teplo i večer tak jsem viděl hledat několik samiček i v podvečer.
Nevím jakou mají zkušenost ostatní.
vasik
Příspěvky: 18
Registrován: sob 28. úno 2015 0:00:46
Bydliště: Písecko

ahoj. Ja jednu chytil dopoledne v půl jedenácté, druhou ve 2 a třetí v šest večer.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Dnes ač jsem to moc nečekal se povedl na chatě první odchyt samičky v 17:10 odchycena a vpuštěna do čmelínu v 17:30 vylétla, provedla pamatovací let. Doufám, že se vrátí.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Tak co vrátila se? Na jak dlouho je ideální samičku v úlu nechat?
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Zda se vrátila nevím, bylo to na chatě, kam se nejspíš nějaký týden nepodívám. Tak buď tam bude kolonie nebo nic. Jak jsem psal když vylétla bylo před šestou hodinou a odjížděli jsme za tmy někdy po sedmé. Takže si možná na nocování našla něco jiného, ale vrátit se může i druhý den.
Jinak já samičku vpustím do úlu a zacpu za ní prstem otvor tak na půl minuty abych měl jistotu, že vleze opravdu až dovnitř. Když je vevnitř cca 10 a víc minut tak je dost pravděpodobné, že si úl prohlídne. Když provede pamatovací let, tak je myslím šance na příjmutí docela vysoká.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Já samičku v úlu nijak nezavírám, jen při vpuštění jak jsem psal držím otvor, abych měl jistotu, že vleze až dovnitř a neotočí to v chodbičce zpět.
Raduška
Příspěvky: 8
Registrován: pon 02. úno 2015 20:02:42

POČASÍ NÁM ZATÍM MOC NEPŘEJE. ŽÁDNÉ SAMIČKY U NÁS V PRAZE ZATÍM NELÉTAJÍ. :-(
otas
Příspěvky: 13
Registrován: ned 29. bře 2015 17:26:03
Bydliště: BRNO

V Brně jsem zatím viděl asi 3 čmeláky . . .
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Vážení a milí, rádi jsme se zapojil do těchto stránek.Syn a bratr chovají včely, ale já je chovat nemohu.
Jednak alergičtí sousedé :evil: a pak nemohu zajistit pokračování v chovu včel v mém bydlišti, není pokračovatel.
Tak jsme se rozhodli, alespoň pokusit o chov čmeláků.I když sami víte, že nejde o chov,ale o nabídku luxusního
ubytování čmeláčích matek, které nás s koncem roku opustí a pak na jaře začínáme znova. Neexistuje metoda
ubytování mladých matek do příštího roku, nebo nám ji zatím nikdo neprozradil. Vynechávám Laboratorní chov,
který je vyloženě komerční záležitost. No a abych prozradil pokusy o ubytování matek ,skore je :5 /0 .Běhám
kolem Karlových Varů, někdy nepotkám žádnou , někdy několik, ale než si vyberu kterou jsou všechny pryč :( :( :(
Odpovědět