Odchyt samiček

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Já mám letos prokazatelně usazeny dvě samičky. Doma zemní už nosí pil na nožičkách a je zvyklá na klapku.
U ségry mám usazenou samičku rokytového, kterou jsem viděl se vracet a zvykám ji na klapku polootevřenou.
Na chatě nevím možná už skoro před třemi týdny se mi podařilo usadit samičku ale od té doby jsem tam nebyl, pokud se povedlo mohla by tam skoro být první generace dělnic.
Do zemního čmelínu zatím pokus o usazení předevčírem, výsledek zatím nevím neověřováno. Poslední čmelín, který plánuju na chalupu manželčiných rodičů jsem se osadit zatím nepokoušel nebyla příležitost.
Uživatelský avatar
Mája
Příspěvky: 42
Registrován: pát 24. dub 2015 9:41:55

Ahoj, také se pokouším obydlet svoje dva čmelíny a zatím to vypadá na padesátiprocentní úspěch. Když jsem čekala až moje usazená královna vyleze ze čmelínu, tak tam vlítla jiná. Pak se nedělo nic, čekala jsem ještě další půlhoďku. Každopádně to vypadá, že některá se tam zabydlela. Podle nastraženejch stébel trávy, tam pohyb je.
U druhýho čmelínu takový štěstí nemám, i když tam jsem jich nachytala určitě víc. Nikdy se mi nepodařilo odlétající královnu spatřit, většinou zůstanou dlouho, některý i přes noc.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Když zůstanou dlouho, tak to je velka pravděpodobnost, že se vratí a to se do doby než ověřím, že tam opravdu nelétá o usazení další nepokouším. Po par dnech po setmnění provedu kontrolu zahýbáním výstelky, bzučí-li vrací se a čmelín je zabydlen.
Jen to nedělat moc často a při velkém chladu, mohlo by dojít k podchlazení první buňky a tím ukončení celého hnízda této samičky. Protože další první buňku (první generaci dělnic) dle literatury není schopna vybudovat.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Je důležité dávat si pozor při usazování, aby se matky čmeláka ve čmelínu nestřetly. V takovém případě může dojít k usmrcení jedné z nich. :!:

Tomáš ;)
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Zdravím, tak se snad podařilo usadit dvě matky.Jedna ale musela přiletět třikrát do předsíně než jsme se uráčili ji usadit ;). Je v malém čmelíně na dodané vatě a troše myšiny.
Druhá je usazena ve velkém čmelíně , ale až po velkých úpravách čmelína. Jsou tam cca 4-5 dní.
Předchozí matky se ani nerozhlédly a prchaly.Změny: zmenšení prostoru cca o jednu třetinu vložením vyndávacího mezistropu, částečná výměna dodaného steliva a dodání stařiny, mechu a trávy ze zimních
myších chodbiček a zatemnění větracího otvoru u obou čmelínů, neboť si ho pletly s výletem a zůstaly u něho :( ,byly ale včas zachráněny.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Větrací otvory musí být na začátku vždy uzavřeny, hlavně z důvodu chladu v jarních měsících. Otevření provádím až u rozvinutějšího hnízda a při větších venkovních teplotách nad 25°C
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Zdravím, moc příspěvků za poslední měsíc nevidím.Poslední je náš z 12.4. I když předchozí příspěvek nebyl moc optimistický tak se nakonec v průběhu dalších 14 dnů zadařilo.
Ta která 3x přiletěla až do domu a my ji odchytili se okamžitě usadila. Malý čmelín.Musel jsem zakrýt zadní větrací otvor protože předchůdci se jím snažili odejít a uvízli na ochranné síťce.
Také jsem ji zatemnil!!
Pro upřesnění máme dva čmelíny malý a velký ze Zelené domácnosti. Malý má ještě jedno vylepšení a to pozorovací okénko. Není to okénko, ale plexisklo přes celý čmelín pod víkem (model2015).
Náplň dodaná s čmelínem byla čistá krejčovská vata. Přidal jsem hrst staré trávy kde běhaly myši a žádné další úpravy jsem nedělal.Zatím se drží a pilně pracuje. odlétá a vrací se v intervalu
20-30minut.
S velkým čmelínem to bylo dalek horší.Vystřídalo se několik nájemnic .Číslo raději neuvádím, ale žádná neudělala pamatovací let ,jen si zkontrolovala kde je a frnk pryč.
Udělal jsem radikální úpravu.Do větracího okna jsem nacpal seno a co hlavní přidal jsem do poloviny výšky dvě příčky a na ně jsem udělal pozorovací okénko po vzoru malého čmelína (plexi)
a na toto okénko jsem dal černý igelitový pytel a tim jsem zmenšil dočasně prostor. Pro příští rok přidám ještě dvě příčky pod víko. Do dodané náplně jsem přidal troch smrduté myšiny
a teprve pak se zadařilo. Doufáme neboť je radost sedět na zahradě a hodinu čekat až se objeví a pak můžeme domů. :) :D
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Omlouvám se, koukám že jsem již něco podobného psal :oops:
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Mne sa zatiaľ nepodarilo usadiť žiadnu kráľovnu asi po 20tich pokusoch. Dva týždne som bol po operácii mimo dosahu čmelínov a tak som ich bol v pondelok skontrolovať, či sa náhodou nejaká sama neusadila. Obidva čmelíny prázdne. Tri dni som čakal na záhrade na sliediacu kráľovnú, ale nič. V stredu po návrate domov som večer zbadal hľadajúcu kráľovnú vedľa paneláka. Vo štvrtok po obede som za s krabičkami prechádzal popri dome a za pol hodinu som mal tri hľadajúce chytené. Sadol som do auta a hurá k mame do záhrady. V prvom čmelíne vydržala "pani" 25 minút, potom pomaly vyšla, posedela si v otvore asi 2 minúty, vzlietla, dlho si obzerala čmelín zvonka a vývrtkami dohora odletela. Vyzerá to, že sa jej tam pozdávalo. V druhom čmelíne vydržala veľmi dlho, do môjho odchodu 1,5 hodiny a asi zostala na noc, pretože bolo sedem večer. Verím, že dobre nocovala a mala pekné sny o svojom novom hniezde. Tretieho som už radšej vypustil, aby si sám našiel miesto k nocovaniu. V sobotu to skontrolujem.
Pred časom som tu spomínal, že mám na balkóne paneláka, 2. poschodie, usadenú kráľovnú /bez môjho pričinenia/, ale že neviem, o aký druh ide. V utorok som ju videl vletieť dnu a dnes sme so synom nastavili fotoaparát.
Výsledok dvadsať minútového čakania: https://www.youtube.com/watch?v=xvscDDoGUpM
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Situace se mění jako počasí. Jeden den smutek druhý radost. Včera jsem proseděl skoro hodinu u čmelínů. Z jednoho pravidelně přilétaly a odlétaly dělnice celkem menší. U druhého bylo čekání delší až přiletěla první.
Zdála se mi na matku malá, ale změřit se nenechala. Tak jsem stále nevěděl na čem jsem. A pak v rychlém sledu přiletěly další tři a to jsem věděl že hnízdo pracuje. I když jsou to obojí čmeláci skalní je mezi nimi
podstatný rozdíl ve velikosti. Jak se píše záleží na krmení i možná na prvním množství dělnic co stačí matka ukrmit. Počkáme na další várku jestli budou větší. A máme otázku: Chodí ještě matka za této situace ven
nebo již zůstává trvale ve čmelíně?
Odpovědět