Odchyt samiček

Tipy a rady jak nejlépe nalákat královnu do čmelína.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jakmile létají ven dělnice matka už zůstává trvale uvnitř hnízda.
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Špatný den, dělnice létají již minimálně 2 týdny, ale dnes bohužel shodou okolností jsem viděl podivný pohyb na česně, pak jsem viděl že je to matka, která se vrátila do čmelínu a posléze vylezla na česno a pak spadla
do trávy, kde se pohybovala, ale již nebyla schopna letu. Odchytil jsem ji a dal zpět do čmelína kde se kolem ní pohybovala mladá dělnic. To bylo v poledne, ale teď si jen vylezla nahoru na náplň a tam asi skončí.
Jinak je to krásná velká skalní matka, ale z neznámých důvodů končí. :( . Uvidíme co se bude dít dále. Jestli nás nenavštívila pačmelačka.
Dalibor
Příspěvky: 7
Registrován: úte 03. úno 2015 14:14:34

Zdravím, jak to vypadá s tvojí královnou? Mám podobný problém.



dík
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Bohužel není o čem psát. Zatím žije, ale je dezorientovaná, pohybuje se po stěnách, nebo je na uteplívce. Nechám ji dožít ve čmelíně. :(
Zdenka a Standa
Příspěvky: 25
Registrován: sob 04. dub 2015 21:42:44

Matka zmizela,asi je někde v uteplívce, ale nechám alespoň ty ostatní žít a pracovat. Budu je sledovat (hlavně nerejpat) a uvidíme co bude dál, jak se budou jevit.Malé dělnice tam jsou, ale co bude za 14 dní nebo déle se uvidí.
Syn má včely a tam tyto problémy jsou násobné a finančně náročné. Tohle je pomoc a záliba. Pokud bude špatně, odstěhuji je na chatu do lesa (příští rok) a uvidíme, jak se bude dařit na kopcích bez chemie. :)
Pavlík
Příspěvky: 10
Registrován: pát 20. led 2017 19:48:15

Když jsem s čmeláky začínal, přečetl jsem si jak je možno získat královnu a to: -č.1 královna si sama úlek najde, -č.2 královnu odchytím z jara a vpustím jí do úlku, nejlépe vstupním otvorem, -č.3 zakoupím královnu s dělnicemi v Troubsku. Variantu č.1 jsem okamžitě zavrhnul za minimálně pravděpodobnou. Variantu č.2 s doporučením, že každý čtvrtý z jara odchycený čmelák se usídlí jsem nepotvrdil, neboť v mém případě to byl každý zhruba třicátý. V prvních letech jsem využíval variantu č.3 - bohužel letos do 5minut od vyhlášení přihlašovacího termínu a odeslání objednávky do Troubska, jsem se nedostal ani mezi náhradníky - takový je současný zájem. Rozhodl jsem se letos opět pro variantu č.2. Asi po 10 zbytečných odchytech jsem si dal týden oddych a ejhle - dnes jsem u zcela nového, ještě neobydleného úlku zjistil asi po hodině až dvou 2x vlet a výlet čmeláka- bombus terrestris- zemní, s plně žlutýma váčkama na nožkách. I přes ochlazení je momentálně venkovní stravy- rozkvetlé meruňky, broskve, mirabely - dostatek. Sám ještě přikrmuji medem a sladkým roztokem. Ostatních čtyř nastražených úlků dříve již obsazených si /oproti návodům/ nevšímal?!? Jaký je tedy můj závěr. Nedávejte na rady ostatních, já je tedy vždy jen přečtu jako možnou zkušenost...Mně zřejmě pomohl v prvních letech nákup čmeláků, kdy jsem si zřejmě vychoval "svoje" královny, které přezimovaly na vlastní zahradě a nyní se mi začínají vracet. Ale ani toto tvrzení nemohu na 100% uvádět jako to rozhodující doporučení. Z tohoto výše uvedeného je zapotřebí hledat vlastní cestu a zkušenosti i když vím není to nic jednoduchého.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Že se loňské královny vracejí není žádná novinka.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět