Stěhování/čištění hnízda

Tipy a rady na ochranu čmelína před škůdci.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Lecos je na internetu o tomto napsáno, ale rád bych se podělil o svou zkušenost a třeba ji někdo z vás i využije.
V budce se mi uhnízdili čmeláci to už jsem zde popisoval. Samička vyhnala zřejmě sýkorky a založila si hnízdo sama. Nejprve jsem si říkal, že nechám celou budku i s čmeláky žít svým životem, občas jsme je zkontrolovali bočními revizními dvířky. Nakonec jsem přidělal klapku a začal je na ni zvykat. Než jsem klapku dokázal plně uzavřít měl jsem pocit, že dělnic ubývá a následně jsem uvnitř na stěně úlu našel můry zavíječe a spousty mrtvých dělnic, řekl jsem si něco není v pořádku a chtělo by to revizi. Měl jsem jeden plnohodnotný úl prázdný a v rámci revize jsem se rozhodl provést i přemístění z budky do čmelínu.

Jak na to:
Hlavní předpoklad klidného průběhu kontroly a přemístění je práce při tmě, kdy čmeláci nelétají. Tma pro čmeláky znamená i červené světlo čehož je nutné využít. Za světla rozvinuté hnízdo opravdu nedoporučuji stěhovat či rozebírat. Doma mám fotokomoru což mi výrazně ulehčilo práci. Zatemněte si místnost a rozsviťte červené světlo velmi dobře jde použít třeba červená blikačka na kolo. Vy se po chvilce budete orientovat v pohodě a čmeláci se budou chovat jako po tmě tzn. nebudou létat.

Než se rozhodnete k takovému úkonu v noci den předem ucpěte vletový otvor čmelínu, aby jste měli jistotu, že jsou všechny dělnice opravdu zpět a ztráty tím budou minimální. Já osobně jsem někdy o půlnoci zacpal otvor a revizi prováděl ráno.
Dobré je se vybavit rukavicemi, pokud nejste masochisti a nechcete dostat víc než deset bodnutí ;o)

Dále je dobré si připravit nějakou velkou misku, mísu, lavor.
Po otevření budky jsem se snažil pokud možno bez poškození vyjmout celý obsah včetně výstelky do misky. V novém čmelínu jsem měl již připravenou úplně novou výstelku (mech+100%bavlněná obvazová vata) a také je důležité připomenout, že i vletový otvor v novém čmelínu musí být zatím uzavřen. Hnízdo jsem v rukavicích na misce pomalu rozebíral, kusy staré výstelky jsem vyhazoval bokem, lezoucí dělničky jsem dával do nového čmelínu. Hlavním bodem je vyjmutí "díla", aby na něm nezůstal pokud možno žádný kontaminovaný materiál z původního hnízda a tím se nepřenesly původní housenky zavíječe, pokud možno nedestruktivně a vložení musí proběhnout při stejné orientaci tzn. nahoře/dole. Lze si pomoci orientací medových a pylových kalíšků. Když se dílo mírně rozlomí není to až taková tragedie čmeláci si jsou schopni rychle sami pomoci. Je ale nutné důsledně přemístit královnu, je-li vůbec přítomná.
Po přemístění poslední dělnice je hotov přesun, ale je tu krok č.2 a to umístění čmelínu ven. Jelikož vím, jak je pro čmeláky sebemenší změna těžká a těžko by na svém původním místě hledali nový čmelím rozhodl jsem se je přemístit na zahradu vzdálenou přes 10km, aby zbytečně nebloudili.
Po umístění na nové stanoviště jsem ihned dal klapku plně zavřenou. Každá dělnice co vylezla prováděla orientační let a po chvíli se začali vracet někdy s klapkou bojovali chvilku jindy déle, ale během jednoho až dvou dnů si zvykli úplně.

Jen pro zajímavost ve starém hnízdě jsem našel spousty mrtvých dělnic a s nimi i dva mrtvé pačmeláky, věřím, že kdyby byla na vletovém otvoru budky od začátku klapka pačmelák se dovnitř nedostane a boje by probíhali venku možná by ztráty nebyly takové, nicméně královnu neusmrtili a hnízdo se s takovými ztrátami dokáže vypořádat.
Dále jsem našel asi 2 můry zavíječe a nějaké malé červíky, ovšem ty byly zatím tak malé, že asi velkou paseku v hnízdě nemohli udělat, ikdyž výhledově by dílo dost poškodili.

A jako poslední což mě samotného celkem překvapilo, bylo to, že budka byla čerstvě obydlená ptáky, měli tam sneseno jedno vajíčko a přesto samička čmeláka byla tak drzá a dokázala ptáky vyhnat. Dosud jsem se domníval, že se zabydlují jen v nevyčištěných budkách z předchozího roku.
Odpovědět