Cukerny roztok

Diskuse na téma dokrmování čmeláků.
Odpovědět
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Zdravim, je vhodne pouzivat cukerny roztok 1:1 nebo mohu pouzit med ze zacatku pro cmelaci kralovnu? Diky.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Cukerny roztok jen z ovocneho cukru, nikoliv standartni slozity repny cukr coz predpokladam vite. V nekterych knihach se mwd nedoporucuje z duvodu mozneho prenosu chorob od vcel na cmelaky.
Ja jsem dokrmoval jednou a moje zkusenost mluvi jasne uz nikdy to delat nebudu. Je to spise na skodu cmelaci to nepotrebuji, sami jsou schopni lehce zajistit si prirozenou cestou potravu. Veskere dokrmovani je tak dobre maximalne k tomu upozornit mravence na cmelaci hnizdo. Jednu kralovnu jsem si takto v pocatku vyhnal, nechala prazdne hnizdo s vyvosķovanou komurkou a prvni bunkou s 6 larvami...
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Chtěl bych se vás zeptat na názor ohledně přikrmování jen v určitém období. Je vidět, že zkušenější přikrmování nepreferují, ale jedná se mi o období, kdy se vylíhne první generace dělnic, ale studené a deštivé počasí dlouhým výletům nepřeje. Malé krmítko umístěné vedle čmelína s umělým nektarem by jistě čmelákům bodlo. Na YOUTUBE je vidět, že krmítko je čmeláky často navštěvováno. Přikrmovat jen za chladného a deštivého počasí, pak nektar odstranit, aby se zbytečně nedráždili mravenci.Přeji všem mnoho radosti se čmeláky.
Pavlík
Příspěvky: 10
Registrován: pát 20. led 2017 19:48:15

Dobrý den. V podstatě nesouhlasím s nedokrmováním. Kupujete-li čmelí královnu s dělnicemi ze "Zemědělského výzkumného ústavu Troubsko"/dále jen ZVÚ/, musí být jasno, že přikrmování , než čmeláčci vyletí u Vás doma, musí být v ústavu praktikováno. Taktéž Vám při prodeji čmeláků dokrmovací nádobku s obsahem do úlku dodají. Tedy o zvyku či nezvyku přikrmování nelze hovořit. Když přivezu "čmelstvo" domů, mnohdy je situace, kdy skutečně shánět potravu je velmi náročné a myslím si že nalétané kilometry nejsou rozhodující. Samozřejmě, že nebudu přikrmovat v plném rozpuku vegetačního období. Ano je nebezpečí přilákání vyteklého cukerného roztoku mravenci. Toto mám zabezpečeno tím, že každý úlek má "nožky" z delších vrutů, které jsou z části ponořeny v miskách s olejem. Dublování ochrany provádím natřením spodní základny běžně prodejným tekutým lepem na mravence. Spíše než o problém dokrmování mi šlo o problém čím dokrmovat? Když jsem používal pouze převařený roztok vody a sacharózy /cukr krystal/ tak mi v přikrmovací nádobce stále cukr cukernatěl a čmeláčci o něj nejevili v této podobě zájem. Na základě konzultace se ZVÚ, konkrétně paní doktorkou Alenou Votavovou mi bylo doporučeno míchat cukr v poměru 2:1 - tedy cukr krystal /sacharóza/ : fruktóza. Je faktem, že uvedeným míchacím poměrem mi cukr již necukernatí a problém je vyřešen.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Navíc se má rozpouštět ve studené vodě.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Po stěhování hnízda jsem pro posílení kolonie zkusil na noc dát dokrmování. Směs cukru a fruktózy jsem rozmíchal ve studené vodě a dal do plastové zkumavky z lékárny. Tu jsem jedním koncem vložil do kusu polystyrenu aby se nepřevrhla, do druhého konce jsem navrtal 3mm otvor. Čmeláci ji brzy objevili a přes noc ji celou vyžrali, ráno jsem nahoře na výstelce objevil asi 20 bzučících dělnic (chtěly přidat?).
36380492_10212636616414727_393935980937084928_n.png
36347743_10212633667621009_6846849241931841536_n.jpg
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět