Rouskový pyl od včelaře

Diskuse na téma dokrmování čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Řeší se tu dost dokrmovaní cukerným roztokem, ale já bych chtěl zmínit možnost dokrmovaní pylem. Rouskový pyl se normálně prodává u včelařů, stojí okolo 70 Kč za 100g a já jsem Hospodin otestoval na dokrmovaní zemních čmeláků, jejichž dělnice jsou schopny zpracovat i pyl horší kvality. U ostatních druhů bych to nezkoušel, protože bývají na kvalitu pylu náročnější.

Pyl skladuji v mrazáku, měl by být co nejčerstvější (do 2 týdnů po sběru). Před aplikací pyl mírně orosím vodou aby zvlhnul (ale nesmí se rozmočit) a naplním jím víčko od PET lahve. Čmeláci pyl najdou jen pokud ho dáme do voskové stavby, já jsem si připravil místo na okraji, ke kterému se dostanu snadným rozhrnutím výstelky, tak aby se dotýkalo kokonů.

Pyl by neměl být v hnízdě déle než dva dny, jinak se může zkazit. Spotřeba rodiny zemních na vrcholu je až dvě PET víčka pylu.

Zde je stav víčka po dvou dnech v úlu:
IMG_20180806_211054_193.JPG
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Pavlík
Příspěvky: 10
Registrován: pát 20. led 2017 19:48:15

Plně souhlasím s názorem dokrmovat rouskovým pylem, zvláště, kdy příroda neposkytuje ještě dostatek potravy. I já podporuji důvody dokrmování, které jsem uvedl již v tomto fóru. Bohužel na rouskový pyl nereflektují jiné druhy kromě čmeláka zemního, je to i moje zkušenost . Například čmelák luční přijímá s chutí med, který v tekutém stavu vložím do víčka od petky. Myslím si ovšem, že letos /2019/ je venkovní potravy neobvykle hodně vzhledem k začátku roku - již kvetou meruňky, broskve, špendlíky a mirabelky, různé květiny atd. Bojím se v této fázy přikrmování přehánět, abych nepotlačil u ostatních druhů čmeláků pud hledání a nošení stravy z přírody.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Přikrmování čmeláků je zbytečné. Med není vhodný, může obsahovat nemoci včel, které se přenášejí na čmeláky. Jediné kdy má přikrmování smysl je za sucha jako bylo loňské léto, kdy mají květy málo nektaru.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět