Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Čmelař
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 10. bře 2016 19:01:30

Zdravím zdejší čmelaře.. jsem tady nový, i když příspěvky čtu od vzniku tohoto diskusního fóra.. chtěl bych se zeptat, kde chytáte rokytové... mě se už třetím rokem nedaří odchytit a moc bych ho chtěl zkusit odchovat.. vidím matky tohoto druhu na fialových květech, na angreštu, ale nevidím je hledat.. A to jsem toho prošel /louky, lesy, vysokou suchou trávu u okrajů lesů atd./.. Mohu tedy poprosit kdo ho odchytl, aby mi napsal v jakých místech.. Jinak všem držím palce a děkuji za rady.. :) Mě se jinak zatím daří.. 3 luční, 2 úhorové, 5 zemních a 4 skalní.. jen aby vydrželi :D .. ještě mám připraveny 2 úlky na hájové a 2 na rokytové.. bohužel jsem zatím ani jeden z těchto druhů letos neviděl..tak snad to ještě přijde...
josef569
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 93
Registrován: ned 03. kvě 2015 23:02:25

Tak mě zase čmeláci překvapili.Posledně nahlášené dvě ztráty zemního neplatí. Po noční kontrole jsem se domníval, že čmelíny jsou prázdné.Druhý den dopoledne u jednoho v letovém otvoru byla matka,pohybovala se pomalu a zřejmě byla podchlazená. Opatrně jsem ji vzal o odložil na sluníčku a v ten okamžik přiletěla další matka, která přímo zamířila do čmelínu. aniž by něco prozkoumávala. Bylo na ni vidět, že tuto cestu již několikrát absolvovala. Vyvozuji z toho, že zatřesením náplně čmelínu a zběžnou prohlídkou bez odezvy matky neni spolehlivým indikátorem přítomnosti a tři a půl dne bez pohybu na klapce neznamená, že čmelín je prázdný.
Dnes jsem usazoval 2 zemní a jedna vypadala velmi nadějně, uvidíme zítra. Snažím se ale již pátrat po jiných, než zemních. U nás je to slabší, i když se snažím hledat nová loviště. Zahlédl jsem jednu skalní za letu, neměla však zájem o hledání příbytku. :cry:
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honza79 píše:
pát 14. dub 2017 18:10:21
Honza79 napsal:

Jinak zahradní asi už převzala nadvládu nad čmelínem, nosí pylové rousky a skalní není vidět. Ale ještě to bude zajímavé. Teď navečer jsem sledoval asi 5 minut hledat jinou zahradní. Když se přiblížila ke čmelínu s první zahradní, tak zpozorněla. Začala divoce kroužit a hledat kudy do čmelínu. No a šup už byla uvnitř. Tak, že by druhá zahradní z loňska?
Na jedné straně by se zdálo,že navrátilci jsou fajn,na druhé to pak může takto nedobře končit. :( Když jsem v minulosti viděla,že se mi vrátila skalní,tak jsem ji zavřela přesunula čmelín a na jeho místo dala prázdný.Přesunutá matka po otevření vchodu udělala orientační let a zůstala.

U nás bylo včera také hezky a podařilo se mi ubytovat další skalní. :)
Vidím,že i ostatním se dařilo,ale také mám velké obavy z těch mrazivých nocí. :(

Rokytoví se asi museli ubytovat někde v okolí kolem 24.3.,jelikož jsem včera na konikleci viděla první dělničku.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zdá se mi,že je nějaká chyba s citaci.Nezobrazuje se kdo je citován. Musela jsem doplnit.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

josef569 píše:
sob 15. dub 2017 0:21:30
Tak mě zase čmeláci překvapili.Posledně nahlášené dvě ztráty zemního neplatí. Po noční kontrole jsem se domníval, že čmelíny jsou prázdné.Druhý den dopoledne u jednoho v letovém otvoru byla matka,pohybovala se pomalu a zřejmě byla podchlazená. Opatrně jsem ji vzal o odložil na sluníčku a v ten okamžik přiletěla další matka, která přímo zamířila do čmelínu. aniž by něco prozkoumávala. Bylo na ni vidět, že tuto cestu již několikrát absolvovala. Vyvozuji z toho, že zatřesením náplně čmelínu a zběžnou prohlídkou bez odezvy matky neni spolehlivým indikátorem přítomnosti a tři a půl dne bez pohybu na klapce neznamená, že čmelín je prázdný.
Souhlasim s tebou, ja cekal tyden a myslim, ze to je jiz dostatecne na prohlaseni ze je prazdny. Hlavne ta moje zemni tam prokazatelne minimalne 1,5 tydne letala, ale pak znicehonic zmizela :(
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
sob 15. dub 2017 6:22:07
Rokytoví se asi museli ubytovat někde v okolí kolem 24.3.,jelikož jsem včera na konikleci viděla první dělničku.
Nevis nahodou v jakem prostredi ty rokytove hledat? Ja je u nas vidam, ale jen na kvetinach a rad bych nejakou odchytil
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Niky1 píše:
sob 15. dub 2017 6:27:36
Zdá se mi,že je nějaká chyba s citaci.Nezobrazuje se kdo je citován. Musela jsem doplnit.

Ahoj, mrknu na to, díky

Admin
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Tak se máte..u nás fakt nikdo nehledá..Včera se mizdálo, že je celkem hezky, ale foukalledovej vítr...
Jinak všechny 3 usazené létají.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky, Marku gratuluju. Mě letos se skalními provází smůla. :( No uvidíme. Ještě bude snad příležitost.

Rokytových je u nás celkem málo. Ale vždy jsem matku viděl hledat kolem domu - římsy a okapy, kolem kůlny, naskládané dřevo, pletky plotu, tůje. Tedy spíše ve výškách. Chytá se těžko, protože při zemi moc nehledá a pokud ano tak si zřídka sedne. Osídluje velmi rád ptačí budky. Ne nadarmo rokytovému v Německu říkají Baumhummel - stromový čmelák. ;) Svou jedinou letošní jsem dostal, když se snažila dostat do kompostéru. Druhá hledala pod okapem u kůlny. Tehdy jsem neměl po ruce síťku, takže jsem neměl šanci ji chytit.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Tak se zdá, že se na mě přece jen usmálo štěstí. Jedna z těch včerejších skalních se dnes v poledne vrátila. :D Protože ale ten včerejší pamatovací let nebyl nic moc, tak ten návrat také podle toho vypadal. Létala okolo čmelína a zoufale se snažila najít cestu dovnitř. Trvalo to minimálně 10 minut než se jí podařilo najít cestu. Už jsem ji chtěl chytit a pomoci jí. Teď už 2x vylétla a létá s přehledem. Tak snad to bude dobré.

Jinak očekávám dělničky zemních. Dvě matky usazeny 20.3., jedna 21.3. ;)

Čmelaři, také gratuluju! Teda ty máš ale velkochov! To muselo stát hodně času a snahy tolik čmeláků usadit.
Odpovědět