Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
čtv 03. srp 2017 18:21:54
Honzo,stará matka mohla hnízdo opustit a někde uhynout.Některé matky hnízdo opustí a některé někde v koutku uhynou.Nevím jestli je dělnice vyženou nebo se tak rozhodnou samy. ;) U té jedné rodinky skalních jsem našla matku ve vchodu a u č.4 z 5.5. jsem viděla matku před několika více dny čmelín opustit.S těmi mouchami je to také k vzteku.Kdyby se potvory alespoň daly chytit,jenže reakci na jakýkoliv pohyb mají okamžitou. :x
Ani bych se té matce nedivil, že by utekla. Hnízdo je slušně zdevastované. Dělničky jsou stále malinké a dost slabé. Skoro vůbec neni vidět, že by nosily pyl. :cry:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Mám za sebou další revizi čmelínu z Vrd. Vlhkost pokročila, karton je mokrý, objevuje se plíseň a to i přes denní větrání přes střechu. Zvenku na zadní stěně jsem objevil dvě můry zavíječe. :( Uvnitř naštěstí nic, doufám. Kolonie už je na ústupu. Mladé matky uvnitř stále jsou, dokonce i čerstvě vylíhnuté - viz fotky. Ta vybarvená matka je bohužel odsouzená k zániku, chybí jí kus křidla a nemůže létat. :(

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Ml ... errestris/
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

A ještě tu mám záběr na velmi oslabené hnízdo skalních. Hnízdo je napadeno mouchou Brachycoma devia, poznat to jde podle malých dírek na světlých kokonech. Je to smutné. Dělnice jsou přes dva měsíce, člověk by se už těšil na nové matky a výsledek - asi 15 dělniček snažících se udržet hnízdo při životě. Královna je už taky pryč.... :(

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Sk ... 120552.jpg
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,já jsem měla s kartonem špatné zkušenosti,proto jsem chtěla vědět jaká je tvoje zkušenost. ;)

S těmi skalními je to škoda. :(
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
sob 05. srp 2017 14:06:30
Honzo,já jsem měla s kartonem špatné zkušenosti,proto jsem chtěla vědět jaká je tvoje zkušenost. ;)
No já karton a někdy i novinový papír používám jako dodatečnou tepelnou izolaci a ochranu vnitřní stěny úlu před čmeláčími výkaly. A celkem jsem spokojen. Ale dávat karton přímo na polystyrén to nebude ono. Navíc silné hnízdo zemních udělá taky svoje.... ;)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Konečně možná důvod k radosti. Jak jsem už psal, u hnízda zahradních pozoruji pořád jistý pohyb. A důvod je jednoduchý. Jedna z nových matek znovu zahnízdila. V rohu úlku jsou nové buňky s parádní matkou a skupinkou dělniček. :D Omluvte horší kvalitu videa, bylo to dost rychlé a bez přípravy.

https://www.youtube.com/watch?v=4-pmVfG ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,tak to je skvělá zpráva. :D

Já jsem se dočkala matek od zemní z 1.5. :D ,tak už jenom skalní z 18.5. ;)
Uživatelský avatar
Hanka
Příspěvky: 7
Registrován: pát 11. srp 2017 19:15:55

Ahoj všem,
letošní čmelíny se již vyprázdnily a už se nemůžu dočkat odchovu v příštím roce :D . Zatím mám zkušenosti pouze s odchovem čmeláka zemního, ale v příštím roce bych ráda odchovala i jiné druhy. Podle toho, co jsem načetla, by se mohlo líbit v čmelínu i čmeláku skalnímu a možná i zahradnímu. Máte někdo zkušenosti? Díky, H.
kavcaa
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 245
Registrován: pon 18. dub 2016 11:37:42
Bydliště: Liberecko

Ahojda.
Po delší době se ozývám.Moje první zemní -/matky 8.7./ pořád létají nové matky,cca před 4 dny jsem napočítala 4 odlétnuvší, jedna dělnice přiletěla.Po zaťukání je tam ještě dost živo.Hlavně mě překvapuje, že nové matky pořád létají.Dneska jedna po výlezu po zádech dokonce zaměřovala!
Druhé zemní - po vylétnutí královen jsem je už neviděla, ale dělničky pořád létají.Nadzvedla jsem střechu a bzučelo to celkem slušně.Hnízdo takhle z vrchu vypadá dobře.
Skalní..nevím .V době kdy jsem čekala královny jsem odjížděla na dovolenou.Hnízdo vypadalo dobře.Po návratu se létalo, ale žádnou královnu jsem neviděla.Po nadzvednutí střechy je vidět, že hnízdo je někým napadené.Část u vchodu je slepená, jakoby shnilá.Ale hnízdo celkem slušně bzučelo když jsem střechu nadzvedla a tím zatřásla s hnízdem.Dneska ve velkém vylétali samečci.Takže , budu věřit, že to dobře dopadlo a královny jsem jen prošvihla.Druhé zemní jsem taky viděla jen při vylétávání , pak už ne.Proto mě hodně udivuje , že u první zemní i po měsíci pořád létají nové královny.
Každopádně mám už teď plány na zdokonalení úlků.Větrací otvory doplním tylem, abych si byla jistá, že tam nikdo nepronikne.U prvních zemních jsem to tak měla.Sice se trochu přehřívaly, ale vypadá to, že hnízdo bude čisté, podle délky fungování.Uvidíme.Pak pod střechu dodáme molitanovou izolaci po obvodu, aby byla střecha úplně nepropustná.A úlek skalních se musí celý vytmelit.Byl dělaný na rychlo a prkna pořádně nesedí, vznikly tam škvíry...Ještě se chystám zhodnotit lehkou klapku u druhých zemních, až vyndám výstelku a celé hnízdo, jestli nebylo napadené..
Jsem ale celkově spokojená.Moje první pořádná sezona-obsazené 4 z 5 úlků .U třech úlků 100% odchované královny, u skalních s velkou pravděpodobností taktéž.Tak snad se mi příští rok někdo vrátí a půjde to stejně dobře jako letos , třeba i lépe ;)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

U mě první sezona Jedno hnízdo lučních sežrané vosama, druhé po intalaci klapky silné odchovené královny, skalní č.1 otrávená před vylétnutím prvních dělniček, č.2 odchov samečků o královnách nevím, úlek byl schovaný za kytkama buď nebyly nebo jsem je propásla, skalní č.2 hodně dělniček , já viděla vyletět 9 samečků a 4 velké královny. Pak mi lítají malé dělničky a něco mezi královnou a dělničkami tak nevím jak jsem na tom vlastně jsem. Čmelín po zaklepání pořádně bzučí, karton je mokrý začíná plíseň, i když větrám střechou. Jsem spokojená, jako začátečník myslím dobré. Jenom mě štve, že nemají moc na zahradě moc co papat, levandule jim odkvétá svazenka taky, jetel ještě nekvete, čekám na rozchodníky a dlužichy, které budou kvést podruhé, na zápleváku plno včel, čmeláci ji nenašli, ač kvete zářivě žlutě, o motýlím keři ani nemluvím, ani ťuk. Co jsem nakoupila za hrozné peníze je v kontejneru a musím kupovat nové rudbekie na těch jsou. Mějte se ať se daří.
Odpovědět