Chov čmeláků v roce 2017

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Honza79 píše:
sob 05. srp 2017 11:49:18
Mám za sebou další revizi čmelínu z Vrd. Vlhkost pokročila, karton je mokrý, objevuje se plíseň a to i přes denní větrání přes střechu. Zvenku na zadní stěně jsem objevil dvě můry zavíječe. :( Uvnitř naštěstí nic, doufám. Kolonie už je na ústupu. Mladé matky uvnitř stále jsou, dokonce i čerstvě vylíhnuté - viz fotky. Ta vybarvená matka je bohužel odsouzená k zániku, chybí jí kus křidla a nemůže létat. :(

http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Ml ... errestris/
Ahoj Honzo, na té fotce se mi zdá jako by měla na hrudi modrou značku od barvy? Nebo je to optický klam?
Dej vědět. :?:
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
ned 27. srp 2017 10:41:03
Ahoj Honzo, na té fotce se mi zdá jako by měla na hrudi modrou značku od barvy? Nebo je to optický klam?
Dej vědět. :?:
Ahoj Pepane, to je jen taková lysina. Ve světle se to leskne do modra. Možná matka byla nějak pochroumaná, měla ještě to vadné křídlo.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Nezkoušel jste někdo nějakou delší větrací trubku, tak aby zápach z větracího okénka nebyl blízko vchodu do čmelína = horší cesta pro predátory. Pak třeba ještě přidat předsíň s menším vstupním otvorem, kde až uvnitř bude klapka a samotná předsíňka bude mít také vlastní vzdálené (nebo napojené) větrání... Už přemýšlím mimo, ale nějaké podobné řešení bychom společně najít mohli ;)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobrý večer, přátelé. Dnes jsem otevřel ty úlky v zemi a řekl bych , že moc vlhko. Viz. fotky. Příští rok už nebudu dávat na ně tu mohylu z hlíny, ale jen kameny a jinou výstelku. Ještě jsem tam měl květiny ,které jsem zaléval tak té vlhkosti bylo moc.
Josefe jak dopadl ten tvůj úlek ve skalce?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Ten to úlek to u mne vyhrál !

Obrázek

Dnešní fotka Rolního na Aksamitníku, letos mi nevyšli i když jsem měl tři. Příští rok mi musí vyjít!

Obrázek

Tak dobrou noc. :)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pepane,máš u těch betonových úlků dno?Jestli tam nevzlíná přespříliš vlhkosti ze zdola. :?: Ale určitě by mohl pomoct i jiný druh výstelky. ;)

Moji prvomájoví zemní mají ještě slušný prolet 25x za 1/2 hodiny,polní také pořád létají i poslední skalní. :) No ale už je tu září a sezona pomalu definitivně končí. :(

Po zahradě létá asi 3 dny jedna matka skalní,tak nevím jestli není oplozená nebo proč ještě není zavrtaná někde v zemi. ;)
A objevilo se víc sršanů. :x
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky rad bych taky zhodnotil sezonu, ale podobne jako ty zemni poslednich 14dni jeste vic sili (zaklepat na otevreny ul s plexi znmena utok delnic) a nosi koule pylu do ulu (musim 2x denne cistit cesno). Skalni uz mi skoncili pred mesicem...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,tak já jsem u těch zemních viděla matku ráno a teď před chvíli. :D A to jsem byla ohledně zakladatelky po ubytování dost skeptická,takže bych vůbec nečekala,že se tak vyvede. :D
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dnes jsem viděla těch matek několik. :D Tak mi není jasné jestli je nakladla některá z nových matek,protože jinak by musela žít zakladatelka alespoň do 18.srpna,aby je nakladla.A to by bylo 3,5 měsíce od usídlení. ;)

Jinak skalní č.5 pořád létají a č.3 sem tam nějaká dělnice.Bohužel se mi ale nějak dostal zavíječ k polním a i když tam bylo housenek jen několik,stačili buňky zlikvidovat než jsem zjistila,že tam jsou.Přitom vedle jsou dva úlky se skalními a ty naštěstí nenapadli i když to jsou myslím největší "smraďoši". ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Dnes byl nejaky zajimavy den - od zemnich jsem videl se stestim dnes taky vyletat tri krasne velke matky a to ted vetsinou nemam cas cmelin moc sledovat. Zatim aktivita uvnitr stale neupada - dokonce mi vyletela i jedna nova delnice a delala dlouhy zamerovaci let. Tento rok je opravdu jiny nez predchozi...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

No já si nevzpomínám,že by mi některou sezónu létaly matky zemních v září. ;)
Odpovědět