Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Rok 2023.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Obrázek

Dnešní umístění úlku,který mám v práci.
Po čtyřech letech jsem změnil stanoviště.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj Pepane,

konecne se nekdo odhodlal zalozit forum na rok 2023 :)

Ja vyndal v patek zatim jen 3 pro rokytky a 1 pro zahradni. Na ostatni je myslim jeste casu dost...

At se dari!
Marek
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Tobě taky Marku, ať se daří.
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Všechny zdravím,jo,jo už je to tady.Jsem natěšen a připraven :D
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,

objednával jsem náplně na letošní sezonu a všimnul jsem si nového úlu. Budete někdo letos nasazovat? Jsem zvědavý, jaká bude zkušenost.


https://www.zelenadomacnost.com/p/cmela ... evocementu
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Tomáši , úl není nový ,ZD ho recykluje už několikerý rok. Mám k tomu pár poznámek, pro které si myslím, že si to koupí jen blázen, ale samozřejmě, každý podle svého gusta.
1. cena je neúměrná kvalitě, kterou získáš. Tady na foru ve starších příspěvcích najdeš mnohem vydařenější zemní provedení vytvořené z tvárnic ztraceného bednění a nebo prefabrikátů pro různé betonové truhlíky.
2. úl neumožňuje mít klapku, hnízdo zniční zaviječ, pokud nepůjdeš cestou pravidelných důsledných kontrol a nebo ochrany pomocí bioinsekticidů na bázi Bc. Th., to první je akceptovatelné, ale v zemní variantě se dělá fakt blbě. To druhé je na zvážení, za mne je lepší a více i pro samou přírodu lepší - pouhá mechanická ochrana klapkou, která sama o sobě na aphomii bohatě stačí a dává i přídatnou ochranu na jiné parazity.
3. co je podstatné úl nemá ani větrání ani dno, místo dna je tam mřížka a úl se dává na zem. Čili musí být někde, kde je pískové podloží nebo jistota, že tam např při lijáku nestoupne spodní voda a čmeláci tak nebudou vytopený... Podlahu to nemá, protože úl vůbec neřeší největší problém zemljanek a tou je kondenzát a vysoká vlhkost.
--- pokud zakopeš nějakou tvárnici ze ztracenýho bednění, napojíš to na starou myší chodbu a místo střechy tam dáš jednu betonovou střešní tašku tak máš to samý, akorát za asi 200Kč a to nadsazuju, nadto tam bude přirozená myší chodba, kterou si čmeláci upraví podle potřeby.....

Za ty prachy bych si koupil od Jakuba kvalitu. Za tento úl dám klidně ruku do úlu :) je to vymakaný do nejmenšího detailu, kdybych si úly nedělal sám, tak je to pro mne jasná volba a ještě zbyde na čmeltran - kvalitní výstelku co se jen načechrá...
https://www.chov-cmelaku.cz/produkt/cmelin-2020/

Ale jestli do toho úlu co prodává ZD, někdo jde, tak napište...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj všem tady.Tak se včera i na Valašsku ukázaly první průlety čmeláků,jen v té rychlosti nebylo možno poznat,co byli.Dnes vytáhnu čmelíny na stanoviště-i když času dost.Včera jsem koukal na předpověď a na konec příštího týdne se má vrátit sněžení i do středních poloh.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

No tak dnes už vyrazily do terénu i hledačky,dvě jsem ulovil a udělal pokusy o usazení,kvůli práci jsem je nemohl dlouho kontrolovat,za jak dlouho vyletěly ven,to se uvidí,jestli nějaký úspěch byl až později.Pastvy se zdá okolo docela dost.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Též všechny zdravím a moc děkuji za založení roku 2023. V zimě jsem přemýšlela, kam umístím čmelíny na nové zahradě. V J.Čechách jsem měla zahrádku malou, ale pro čmeláky výborně situovanou. Čmelíny ve stínu a chráněné před větrem a deštěm. Nová zahrada je velká, ale otevřená a celá prosluněná. Stromy daleko od sebe. Nenašla jsem vhodný stinný koutek. Letos na tom budu pracovat. Čmelíny jsem tedy umístila do nejzazší části na verandu zahradní chatky. Veranda je do L a tam se ani nechodí. Včera jsem už viděla dvě zemní hledačky. Už se těším. ;)
Odpovědět