Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Jak dlouho naximálně se tak může zdržet matka na pastvě, sledujete to někdo?
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Asi to ovlivňuje dost faktorů. Dostupnost materiálu, počet a v jakém stádiu je potomstovo, počasí atd. Kouknul jsem na matku skalních týdem před 1. dělnicemi a většinově byla 10 - 15 minut venku (jednou 30) a 45 - 60 minut uvnitř (a jednou skoro 2 hodiny). Zajímavé je taky kdy která začíná. Rolní co si zabrala zemní úlek začíná kolem 6. , ale kolegyně v klasickém úlku až kolem 10. Skalní taky až po 10. vyjímečně v 9, ale párkrát až kolem poledne.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Prosím zkušenější o názor. Od úterý mi jedna matka skalní létá velmi z těžka. Ráno se několikrát objeví na česně ale nedaří se vzlétnout a tak se vrací zpět do úlku. To trvá třeba 2-3 hodiny, pak se nakonec odlepí z česna ale vypadá to spíš jako pád. Udělá tak 3 - 4 odlety/přílety a to je za celý den vše. Nevidím jí nosit rousky a když létá, tak se vrací jen na 2 - 3 minuty a hned jde ven. Dnes létá víc, od 10 do 14:30 8x, ale uvnitř je to jen ta minuta až dvě. Už jsem ji párkrát pomohl když spadla do trávy, ale je staršně slabá. Zkoušel jsem jí přikrmit, ale bez zájmu. V úlku jsem žádné jiné živočišstvo nenašel a vypadalo to v pořádku. Takhle to vypadá od 15. dne od samousazení. Jeden den se mi zdálo že se k ní přifařila i druhá navrátilka, ale pak jsem zjistil že byla pootočná kamera a detekce pohybu na česně nefungovala spolehlivě. Takže nevím.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Řekl bych že zvlášť u skalních se to stává dost často,že matce dojdou síly. Nejspíš to bude nějaká nemoc (nosema) co matky vyčerpá, ale mohou to být i souboje, kdy matka je jen zraněna. Jsou to jedni z nejvíce se ztrácejících čmeláků a velmi často dojde ke ztrátě 14-15 dní po usazení.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Díky Jakube. Je to smutné, když ji vidíš jak se snaží. Párkrát jsem ji zvedal z trávy a už si celkem na mě zvyká. Dnes jsem ji viděl vylézt na česno, tak jsem jen přiblížil ruku a sama si nalezla bez zvedání nožky.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak jsem přišel o jednu skalní. Před 14ti dny jsem ji usadil, sledoval jsem ji, lítala v pohodě. Teď se už třetí den neobjevovala. Když jsem vyndal výstelku z úlu, našel jsem ji mrtvou. Na sobě měla pylovou rousku, ale neměla ani začatý pohárek na nektar. Další hledačku už asi nenajdu, tak bude úl prázdný. Na druhou stranu se mně ve stodole usadil sám další čmelák, viděl jsem ho zalézat několikrát do skuliny ve zdi. Zatím nevím druh, je tam trochu šero, ale je to nějaký menší.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Vojto, to je mi líto, ale nevzdávej to, ještě hledají. Já dnes viděla na zahradě krásnou skalní hledačku. Bohužel už jsem ji neměla kam dát. Zítra objednávám výrobu dalšího úlku.
D
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Dag, budu hlídat zahradu, kdyby náhodou.... A pro příští rok asi vyrobím další čmelin, abych chov rozšířil
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Konečně jsem se dočkal, mám první dělnice skalního!
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak po delší době tak nějak přispěju.Už 20 března jsem usadil první zemní,bohužel následujících 10 dní zimy,sněhu,hnus počasí-po 14 dnech byla pryč a ani zárodek hnízda.Další se pak usadila na dalších asi 14 dní a pak taky zmizela.Ve dvou čmelínech se usadily luční,jedna se ztratila,druhá má týden potomstvo.Další byli rolní,těch bylo 5,bohužel ani jedni se nedostali na dobu,kdy se larvy zakuklily,dvě ještě ve stádiu asi 5ti denních larviček tzmizeli.Usadil jsem jednu zahradní,po 32 dnech dnes poprvé mladí měli prolet.Další byla samousazena rokytka,12.5.vyletěli mladí,bohužel od pátku jsem si všiml,že matka zase létá moc často a přestaly lítat dělnice.Včera jsem viděl jednu,dnes taky,tak buď nějaká z přeživších,nebo se začala líhnout další generace.Druhá rokytka po měsíci přestala létat,myslel jsem,že hnízdo je kaput,ale po dvou dnech jsem uviděl přiletět dělnici a při kontrole další dvě čestvě vylíhnuté.Nu ale bez matky.Zkusil jsem tam včera dát lesní,vyletěla,dělala pamatovací let,za 4 hodiny se i vrátila,ale dnes to vypadá,že se uadila ve vedlejším prázdném úlku.zároveň jsem usadil druhou lesní a ve dvou prázdných čmelínech jsou další dvě lesní.Po týdnu bez hledaček se s nima najednou roztrh pytel.To samé i se skalníma.Dnes i včera 3 hledající...jednu mám usazenou asi 14 dní.+ pátou lesní taky 14 dní usazenou.No a poslední je nějaká samousazená,dost malá,vyladá asi jak zahradní,je dost nenápadná a málo je ji vidět.
No a na zahradě jsem viděl dvě lesní zmizet v trávě-dost letěly najisto,ale neidentifikoval jsem přesné místa,tak jsou tam asi divoká hnízda-pokud je deště nevyhnaly.Další-rolní-si udělala hnízdo v mechu a místě,kde se jezdí dost často,naštěstí jsem na ni narazil a dal nad hnízdo květináč,aby byla chráněna před deštěm,jak se vylíhnou mladé,tak je na místě přemístím do čmelína a pomalu postupně vedle cca 2 metry na bezpečnější stanoviště.
No a pod chatou chvíli byl ubytovaný jeden zemní a z druhé strany pod dřevníkem rolní,ale už je není vidět.
Takže tak pokračuje na Valachoch letošní docela nepříznivý rok.
Přílohy
hnzdo - kopie.jpg
(216.73 KiB) Zatím ještě nestaženo
hnízdo2 - kopie.jpg
(200.03 KiB) Zatím ještě nestaženo
Odpovědět