Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Vojta píše:
stř 31. kvě 2023 16:29:43
Tak jsem včera usadil hledačku skalního. Udělala parádní pamatovaci let. Dneska shozená značka ve vchodu 2x, tak snad zůstane.
Tak to skončilo špatně. Podle značky ve vchodu byl pohyb tak 2x denně, a to je málo. V pátek jsem se večer podíval do úlu, nebyla tam. Druhý den ale zase značka 2x shozená. Byl jsem na zahradě a viděl přilétat čmeláka. Šel jsem k úlu a viděl jak zalétá dovnitř, žádné okukovani, přímo do vchodu. Ale tak za 15 vteřin zase vyletěla ven, něco bylo špatně. Byl jsem pár metrů od úlu, ale zdálo se mně, že zadeček není ostře oranžový, ale světlejší, takže nejspíš pačmelak cizopasný. Dneska zase létal po zahradě pěkně pomalu a sedal do trávy, tak jsem si ho mohl dobře prohlédnout. Tak si myslím, že ten úl navštěvoval on několikrát, je to možné?
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak zase navštívil pačmelak ten prázdný úl, teď tady letěl. Doufám, že se nebude dobývat do druhého úlu, kde je už rozvinuté hnízdo.
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Ahoj všem. Letos mám ve všech 8 úlech obyvatelé. 4x skalní, 1x pačmelák cizopasný u skalních, 1x luční, 1x lesní, 1x rolní. Všude lítají dělnice ostošest. Zahradu mám zamořenou drobotinou. Letos jsem fakt šťastná. Těším se na matičky. Doufám že se povedou.
Chovu zdar.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak to gratuluju, to je paráda...
Misco
Příspěvky: 3
Registrován: ned 04. čer 2023 16:26:47
Bydliště: Myjava, Trenčín

Ahojte,
prosim, je ešte môžné v takomto pokročilom dátume odchytit kráľovnú? Resp. dokedy je ro mozne?
Dakujem
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, podle mně už je malá pravděpodobnost, většina čmeláků končí s hnízděním koncem května ( alespoň co jsem načetl). Ještě v červnu hnízdí třeba lesní nebo humenní. Asi taky záleží na lokalitě.
Misco
Příspěvky: 3
Registrován: ned 04. čer 2023 16:26:47
Bydliště: Myjava, Trenčín

Vojta píše:
pon 05. čer 2023 19:40:17
Ahoj, podle mně už je malá pravděpodobnost, většina čmeláků končí s hnízděním koncem května ( alespoň co jsem načetl). Ještě v červnu hnízdí třeba lesní nebo humenní. Asi taky záleží na lokalitě.
Ďakujem :)
A čo sa týka tej genetacie narodených matiek - ze niektore sa vydajú hneď hľadať čmelin, s nimi je to ako? Tie budu lietaju v akom obdobi? A nemôžem si pomýliť matku, ktorá hľadá dieru na zazimovanie s takou, čo skutočne hľadá cmelin?

Vďaka:)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Misco píše:
pon 05. čer 2023 18:58:01
Ahojte,
prosim, je ešte môžné v takomto pokročilom dátume odchytit kráľovnú? Resp. dokedy je ro mozne?
Dakujem
S matkami druhé generace je to těžké, obvykle je to tak, že každý rok vidím jednu. Obvykle luční, zahradní nebo rokytovou. Úly přijímají velmi ochotně. Chce to hodně štěstí na takovou matku narazit, obvykle od půlky května do půlky června. Poznají se jednoduše, dělají klasický pátrací let a mají svěží barvy.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

podlipiar píše:
pon 05. čer 2023 15:33:39
Ahoj všem. Letos mám ve všech 8 úlech obyvatelé. 4x skalní, 1x pačmelák cizopasný u skalních, 1x luční, 1x lesní, 1x rolní. Všude lítají dělnice ostošest. Zahradu mám zamořenou drobotinou. Letos jsem fakt šťastná. Těším se na matičky. Doufám že se povedou.
Chovu zdar.
Gratuluji to je fakt paráda!
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 39
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím všechny chovatele, já mám letos dva úly a velice úspěšný rok. Usadila jsem zemního čmeláka, v každém úlu je spousta čmeláčků. Nemají sílu zvednout klapku,ale nakonec se jim to povede. Nestačí se střídat u vchodu. Musela jsem se podělit o tu radost. Tak uvidíme jak to bude dál.
Pěkný večer Maruška
Odpovědět