Stránka 12 z 12
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: pon 22. čer 2026 20:49:36
od Šárí
Admine, vlastně si nemyslím, že bych přídavným větráním snížila v současné době teplotu ve čmelínech. Kdybych tam navětrávala těch 32st., co jsme tu měli, asi bych to moc neuchladila. Ale ta vlhkost při narození nových matek s tím asi řešit půjde.
Ostatně co se škůdců týče. Dnes byla večer jedna klapka tak zalepená, že tam mohly vpochodovat melittobie v patnáctistupu a nejspíš pěkných pár hodin. Ještě že tu skoro žádné nemáme, pokud mé čmelíny nějaká objevila, už je tam.
Jinak slabší čmelín se v posledním týdnu nějak vzpamatoval. Matka tam naštěstí je, protože se nenamáhají bůhvíproč se stropem nad hnízdem, je ji vidět a taky nové pěkné velké kokony, sice málo, ale přece. Dokonce i na nějaké poztrácené rousky se vzmohli.
Silnější čmelín jsem prohlédla trochu podrobněji včera večer po dešti. Zdá se v pořádku, zdravé větší hnízdo. Bohužel mé triko se ukázalo jako proštípnutelné-je nutné držet se holt i ve vedrech silnější mikiny-tak jsem jen rychle foukla Lepinox a moc jsem toho neviděla. Jestli je nedostanou ty melittobie v patnáctistupech, mám šanci na slušné množství matek i samců.
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: stř 24. čer 2026 20:10:06
od RomanDD
Kdyż mi zůstávají rousky pod klapkou, očistím klapku vlhčeným ubrouskem a podložím zadní nožičky čmelínu. Klapka je více vzpříma, neklade takový odpor a čmeldové přestanou ztrácet rousky. Tam kde mám vlastní klapky z plastu 0.5mm, čmeldové rousky neztrácí.
Ve všech čmelínech mám teploměry s vhkoměry. V zemních čmelínech kolem 23°C i na slunku. V dřevěných max 29°C v absolutním stínu. Pokud na něj jen trochu zasvítí sluko, teplota jde přes 30°C.
Ve všech čmelínech bez rozdílu konstrukce 99% vlhkost.
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: čtv 25. čer 2026 15:56:36
od Šárí
Tak jsem zakoupila dlouhou pinzetu, kterou doporučují na Čmelácích plus, abych byla připravená, až mi skalní čmeláci v těch vedrech třeba začnou tahat vystýlku skrz klapku a ucpou chodbu a vchod. Jo, bylo naivní si myslet, že jsem na čmeláky vyzrála.
Dneska ráno měli klapku celou dohněda upatlanou od hovínek. Tak jsem vzala hadr a klapku zvedla, že ji vyčistím, ale nedošlo mi, že je přilepená a asi už nějakou chvíli. Ze vchodu se vyhrnulo úplné černo dělnic, rozhlédly se kolem a bylo jim hned jasné, kdo za všechno může, takže jsem zahodila hadr a zdrhla. Musela jsem pak zvedat klapku zpoza rohu nordic walking hůlkou a čekat, až se dav rozptýlí, abych mohla klapku očistit a vysušit.
Jestli mně taková legrace čeká každé ráno, tak tedy nic moc. A při odjezdu na dovolenou by mi nezbylo než klapku nechat zvednutou, protože jiné řešení mně nenapadá. Loňští zemní taky koncem sezóny kadili na klapku, ale nikdy ji nezalepili.
Romane DD, ztrácení rousek je divná věc. Jsou období, kdy je jich hodně, a třeba teď už tři dni ani jedna rouska. Navíc ztráty nejsou velké a rousky mrazím a až se narodí nové královny, čmelín je rozmražené jistě ocení.
Já nejsem bohužel naprosto žádný kutil, takže zemní čmelíny nebo vlhkoměry ve čmelínu u mně nehrozí. Ale zemní čmelín může být bezva věc. Jeden jsem viděla i ke koupi, stál ale tři tácy a ještě by se musela odělat úprava na klapku a do to ho se mi nechce.
Teploty ve čmelínu jsem ovšem měřit chtěla. Měla jsem připravený vhodný teploměr, ale samozřejmě se teď ztratil a docela si dovedu představit, že vyplave až po sezóně. Tak snad napřesrok. Ale zdá se, že se čmeldové aklimatizovali a docela žijí a už je ani nevídám větrat na vystýlce. Snad i ten rekordní víkend teda nějak přežijou.
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: ned 28. čer 2026 16:04:11
od Vojta
Poprvé jsem stěhoval hnízdo z přírody do úlu. Ve vesnici 3 km ode mně našel pán při zemních úpravách hnízdo rolních, tak jsem tam jel, měl jsem jeden volný úl. Asi se to povedlo, dělničky létají. Teď dotaz - nechal jsem jim plně otevřenou klapku, než si zvyknou na nové prostředí. Kdy ji mám začít přivírat?
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: ned 28. čer 2026 16:52:38
od Luboš
Vojto já bych začal hned,každý den o kousek aby si dělnice postupně zvykly.Já osobně s tím nedělám žádné cavyky,na jaře u matek naháním čas tím,že klapku na první výlet mám již vodorovně a pokud jsem na chalupě tři dny,často za ty tři dny chodí již přes zavřenou klapku.Vždy po dvou třech výletech ji snížím.Jen je třeba ke konci přivírání po milimetrech,aby si zvykla na to,že musí něco nazvedávat.U dělnic to bude stejné.To je paráda,že se Ti je povedlo zachránit.Budeš mít do podzimu co pozorovat.Jinak ten pačmelák co okukoval moje zemní a já ho splašil to nevzdal a za tři dny ležel mrtvý na česně.Proti tak silnému hnízdu zřejmě neměl šanci.Kolik to odneslo dělnic nevím,doufám že se nedostal až do hnízda a nenapadl matku.Jinak chladím jak se dá,je to náročné,zítra se má již o něco ochladit,tak se to snad zlepší.
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: ned 28. čer 2026 18:04:09
od Vojta
Ahoj Luboši, tak já jim jdu klapku přivřít, jsou tam od pátku. Já mám úly ve zděném přístřešku, měřil jsem teplotu uvnitř úlů, v hodně rozvinutém úlu u zemních to bylo 29 °C, v menších hnízdech 28. Ale taky jsem chladil pomocí chladicich destiček z mrazáku. Tak snad to přečkali ve zdraví a teď se má ochladit.
Re: Chov čmeláků v roce 2026
Napsal: ned 28. čer 2026 18:53:31
od Šárí
Při vidině těch velmi vysokých teplot jsem vysrabila a instalovala to větrací víko u většího čmelínu a nadzvedla horní střechu. Nevím, jak to dopadne-ráno byly pod horní stříškou už nalezlé tři podezřelé můrky, které byly velmi pravděpodobně zavíječ.
Pomocí chladicích bloků z mrazáku zabalených do hadru jsem větší čmelín kupodivu velmi dobře uchladila. Ještě včera v osm večer byla vystýlka nahoře trochu chladná, bloky jsem dávala okolo jedenácté. Příští rok dokoupím ještě dva bloky a budu mít vystaráno pro oba čmelíny.
Menší čmelín se nijak nepřehřívá. Žije si spokojeně, stále nemají u hnízda strop a je vidět dovnitř na matku, stačí odsunout vystýlku. Pořád je jich dost málo, ale třeba ještě překvapí.