Re: Chov čmeláků v roce 2019
Napsal: úte 06. srp 2019 19:35:58
Karel píše: úte 06. srp 2019 19:24:57Niky to si dovolím nesouhlasit - nelze takto paušalizovat, protože na délce a nejen na ní záleží.Niky1 píše: úte 06. srp 2019 12:00:07 Blanko děkuji,mě právě zajímalo jestli bylo napadení zavíječem i v úlku s chodbičkou.Takže můžu mít čisté svědomí když nepoužívám chodbičky-jak je vidět chodbička nijak nezvýší ochranu.![]()
Já mám úlky v regálu,od vchodu ke vchodu cca 50cm 2x2( vedle sebe a nad sebou).
40cm je běžná délka chodby (i ve vnitřních úlcích bývá zhruba k 30cm-40cm pokud je provedení do L) tam sama o sobě taková vnitřní chodba na ochranu nestačí a ani ji nijak nezvyšuje.
Vnější chodby kolem 1m (tj 2x toho co uvádíte) dle mne protektivní vliv mají.
1) hlavní efekt je především v odvádění pozornosti parazita od úlu. Efekt výrazně umocňuje pokud je úl samotný vybaven pachovou pastí. Pak max pachu z úlu jde z pachové pasti, nikoliv z chodby a rizikového místa u klapky. I fyzikálně maximum pachu a feromonů lákavých pro parazity tvoří hnízdo, z něj jde pach difuzně do prostoru a prouděním ven netěsností, propustností stěn a otvory. Se vzdáleností tato stopa klesá. Pokud je chodba vnější dostatečně daleko a naopak past pachová co nejblíže úlu, je maximum pachové vůně směrováno do pasti (nejčastěji je to systém sloužící jako větrání). Pozor vnitřní chodba tento efekt nemá, neboť ta tvoří s celým úlem jeden vnitřní celek. Dostatečně daleko beru min 1m vyústění klapky od úlu.
2) u dostatečně dlouhých chodeb kolem 1m se prodlužuje doba cesty parazita k samotnému hnízdu a zvyšuje se šance, že jej zlikvidují některé z dělnic. (to je ale vždy loterie a nelze na to sázet - jen bonus, maximum efektu je bod 1 a fakt, že větší část pachově orientovaných parazitů jako je aphomia a melittobie prostě jdou hledat jinam než ke klapce)
3) u těchto dlouhých chodeb dochází k hromadění odpadu v chodbě, pokud dojde k nakladení aphomii u klapky, larvy zavíječe nedolezou až do hnízda, ale konzumují odpad (pokud je pro ně vhodný) v chodbě nebo v chodbě cestou zahynou. To mám i zdokumentované z loňského roku, kdy hnízdo bylo čisté a za klapkou jsem v chodbě našel 3 vykrmené larvy aphomie.
4) ostraha je u dlouhých chodeb naprosto stejná jako u krátkých chodeb, ale druhy , které rády stěhují výstelku na noc a ucpávají jí vchod (čímž ale většinou i znehodnotí klapku) (často skalní např) u chodeb kolem 1m to nedělají a tak klapku ohrožují jen strážní.
******
Má to i svá negativa - především nezbytný větší průměr, já doporučuji 3cm průměru vnitřního kvůli odpadu, technika usazování odpojením chodby a riziko toho, že v chodbě u silných kolonii založí u klapky či v chodbě těsně za ní část dělnic po switch pointu oddělek. (stalo se mi jak u skalních tak letos u zemních) - ten je třeba zlikvidovat jinak vede k lákání parazitů a ucpávání chodby.
Zatím mi jedou ještě všechna hnízda krom 1 skalního a zemní dožívá pár posledních dělnic, tak nemám zhodnocení letošního roku, ale orientačními kontrolami mám letos zcela čisto (myšleno na likvidátory hnízda aphomia, brachycoma a melittobia), rozbor celého díla včetně chodeb zdokumentuji a výsledky pak přinesu, jakmile kolonie zcela končí. Dneska jsem chtěl už zrušit zemní, cestou až k hnízdu jsem měl jen čistou od čmeláku krásně zpracovanou výstelku, ale těch pár posledních dělniček co mi šlo z hnízda naproti - no vyměk jsem, neměl jsem na to je zlikvidovat, tak jsem ukončení zemních ještě odložil, i když mysím, že už nic nevychovají a jen dojedou zásoby co jsou v úlu.