Stránka 64 z 116
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 10:36:17
od Honza79
A mám tu malý oříšek. Podařilo se mi nafotit na pastvě zajímavě zbarvenou matku. Ale přesně nevím, kam ji zařadit. Velikostí odpovídá rolnímu, možná by to mohla být i varieta rokytového... Má někdo nějaký typ? Zejména Niky prosím o konzultaci.
http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Druh_cmelaka/
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 11:39:16
od Tomáš
Ahoj, určitě hypnorum nedobře zbarvený...
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 12:27:04
od Honza79
Tomáš píše: sob 20. kvě 2017 11:39:16
Ahoj, určitě hypnorum nedobře zbarvený...
Ahoj Tomáši. Díky, taky bych asi řekl. I když je matka poněkud menší.
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 14:53:25
od Blanka
http://blanka06.rajce.idnes.cz/cmelaci/
Konečně mi to vnuk udělal. je tam klapka pod stropem. Bílý čmelín na který svítí ranní sluníčko odpoledne je ve stinu, tady mám skalní s dělničkama, další na zdi opět skalní, a třetí vlastně čtvrtý klapka ven čmelín s kůlně v toto je zase skalní.
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 15:03:20
od Honza79
Blanka píše: sob 20. kvě 2017 14:53:25
http://blanka06.rajce.idnes.cz/cmelaci/
Konečně mi to vnuk udělal. je tam klapka pod stropem. Bílý čmelín na který svítí ranní sluníčko odpoledne je ve stinu, tady mám skalní s dělničkama, další na zdi opět skalní, a třetí vlastně čtvrtý klapka ven čmelín s kůlně v toto je zase skalní.
Moc pěkné Blanko. Krásně jste vyřešili to napojení na suk. Ať se skalním daří!

Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 15:50:31
od Honza79
A přidávám další vzácnost - zřejmě tmavá forma čmeláka zahradního. Viděl jsem letos jednu matku hledat, ale tehdy jsem měl už všechny úly obsazené. Tak snad se usadila někde poblíž, když k nám létá na pastvu...

Moc se ale fotit nechtěla...
http://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/Cm ... ava_forma/
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 16:34:56
od Niky1
Honzo,zkus se zeptat pana Čížka jestli by to nemohla být forma bombus subterraneus.

Kdyby ano,měl by určitě radost.
A ten co by měl být hypnorum má také tmavý zadek?
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 17:06:01
od Honza79
Niky1 píše: sob 20. kvě 2017 16:34:56
Honzo,zkus se zeptat pana Čížka jestli by to nemohla být forma bombus subterraneus.

Kdyby ano,měl by určitě radost.
A ten co by měl být hypnorum má také tmavý zadek?
No to by byla bomba b. subterraneus, tmavá forma.

Ještě mě napadla nějaká barevná variace b. ruderatus. Ty barevné formy nám to pěkně komplikují. Bohužel, nemám na pana Čížka kontakt. A tady na fóru už skoro rok nebyl.
Ten zřejmě hypnorum, má také tmavý zadek. Bílý konec chybí.
Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 17:14:19
od Niky1
Blanko,máš to dobře vyřešené v tom stropě.

Pak nám můžeš sdělit jak se které hnízdo vyvíjelo,když jsou to skalní a mají různé ubytování.
Honzo,tak některé trsy pažitky mi už budou kvést,u těch mladších si budu muset ještě počkat.To jsem zvědavá jak se skalničkám bude líbit na pažitce u mně.
Kdybyste mohli uvádět trvalky,na kterých skalní uvidíte častěji,budu moc ráda.

Musí se u mně a v okolních zahradách uživit pět skalních rodinek. To jsem vůbec nečekala,že zas budu mít skalní,a už vůbec ne,že se jich sejde nakonec pět.

Re: Chov čmeláků v roce 2017
Napsal: sob 20. kvě 2017 17:56:06
od Honza79
Niky1 píše: sob 20. kvě 2017 17:14:19
Honzo,tak některé trsy pažitky mi už budou kvést,u těch mladších si budu muset ještě počkat.To jsem zvědavá jak se skalničkám bude líbit na pažitce u mně.
Kdybyste mohli uvádět trvalky,na kterých skalní uvidíte častěji,budu moc ráda.

Musí se u mně a v okolních zahradách uživit pět skalních rodinek. To jsem vůbec nečekala,že zas budu mít skalní,a už vůbec ne,že se jich sejde nakonec pět.
To je prostě paráda!

Kromě té pažitky a bílého jetele, jsem ty skalní na ničem jiném na zahradě neviděl. Létaly do volné krajiny. Co mě ale zaujalo, byla barva pylových rousků. V průběhu léta rousky byly tmavě cihlově oranžové, místy až skoro do černé. Např. U zahradních ty rousky byly vždy žluté, maximálně jen malé rozdíly v odstínu.
