Chov čmeláků v roce 2024

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Marie
Příspěvky: 39
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím milovníky čmeláků. Dlouho jsem zde nebyla. Mám dva úly. Před tím špatným počasím jsem měla oba obsažené, ale nyní jsou prázdné. Nevím zda se mi podaří chytit alespoň zemního čmeláka. Všichni už létají ve květech. Dnes jsem pozorovala ve vchodu kamínek a pořád byl schozený. No měla jsem radost, že se vrátil loňský čmeláček. Potom jsem zjistila, že se snaží v úlu usadit sršeň. Dala jsem dolů klapku a snažil se ji otevřít. No zábaly jsem ho, Poradí mi někdo jak postupovat. Když náhodou tam dám matku, jak to zabezpečit. Sršňů je zde moc. Možná bude čmeláček cítit sršně a nebude tam chtít bydlet. Letos asi zůstanou oba úly prázdné.
Moc mne to mrzí...
Maruška
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak mám všech 5 úlů prázdných. I ta rokytka, co přežila mrazy, zmizela. Letos katastrofa.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jak psal wombatik, taky zvažuji jestli obsazovat klasické nadzemní úlky na začátku sezóny. Letos jsem chráněné úlky měl zaplněné hned, tak jsem usazoval i do nadzemních.
Otázka je, jestli to opuštění je jen teplotou.
Předloni mi opouštěly matky i vyhřívané nadzemní úlky. Zima = větší potřeba energie a pokud ani není na čem se pást, je to pro matku stresující.
Skoro se to bojím napsat, zatím funguje poslední zemní v zemním.
Jinak ve 2 venkovních úlcích a 1 v chalupě se po 1 - 2 denní pauze motají matky, ale není vidět že by nosily, takže to je taky na nic. Tady ochrana přes strmým poklesem teploty u vnitřního stejně nepomohla.
S příkrmem nemám moc zkušeností, ale asi to bude nutné. Jediné co jsem zjistil, že na česně víčko s potravou matka ignoruje.
Jen jednou, když už byly dělnice, tak jedna z nich zjistila že má potravu pod nosem a chodila tam a zpět, dokud celé víčko nevysosala.
Četl jsem, že se má pro matku dávat na výstelku, ale nevím jestli to objeví.
Máte někdo osvědčený způsob jak to matce naservírovat???
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Marie píše:
pon 29. dub 2024 20:59:30
Zdravím milovníky čmeláků. Dlouho jsem zde nebyla. Mám dva úly. Před tím špatným počasím jsem měla oba obsažené, ale nyní jsou prázdné. Nevím zda se mi podaří chytit alespoň zemního čmeláka. Všichni už létají ve květech. Dnes jsem pozorovala ve vchodu kamínek a pořád byl schozený. No měla jsem radost, že se vrátil loňský čmeláček. Potom jsem zjistila, že se snaží v úlu usadit sršeň. Dala jsem dolů klapku a snažil se ji otevřít. No zábaly jsem ho, Poradí mi někdo jak postupovat. Když náhodou tam dám matku, jak to zabezpečit. Sršňů je zde moc. Možná bude čmeláček cítit sršně a nebude tam chtít bydlet. Letos asi zůstanou oba úly prázdné.
Moc mne to mrzí...
Maruška
Matku sršně chytit a odvézt 10 km a víc. Jinak se bude vracet. Otestováno s vosou.
Hodně štěstí.
Marie
Příspěvky: 39
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dobrý podvečer Hugo,
děkuji za radu. Zkusí to, letos stejně úly budou prázdné.
M
Luboš
Příspěvky: 25
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Tak po čtrnácti dnech chladného a v noci mrazivého počasí jsem mile překvapen.U dvou lučních,kde byla aktivita minimální,spíše žádná ,se objevily první dělnice,dvoje rokytky zase pravidelně nosí.Zrovna tak jedna rolní v kůlně,druhou jsem usadil v neděli.Vlastně jsem zaznamenal jedinou ztrátu u zemní,ta mne mrzela.Přestože jsem před ochlazením všechny úlky opláštil dodatečně zvenku polysterenem,našel jsem plný džbáneček pár buněk a vedle mrtvou nepoškozenou matku.Ten samý čmelín jsem osadil v pondělí skalní a vypadá to že se chytla.Vojto a Maruško,nezoufejte,to čtrnáctidenní ochlazení přece jenom zbrzdilo ten letošní brzký nástup a ještě jsou vidět hledačky.Přeji hodně štěstí.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Hlásím že po 27 dnech se objevily první dělnice zemní. Je to asi ten nejkrásnější okamžik když poprvé bojují s klapkou, točí se na česně a pak vyzkouší křídla.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Luboši, doufám, že ještě je nějaká naděje, ale asi minimální. Většina druhů končí zahnízďování v půlce května a navíc díky teplému jaru vylétaly matky asi dříve.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Mě se tu pohybují, dle mého pocitu ty samé, dvě skalní a jedna zemní, které hledají. I do neobsazených čmelínů nakouknou, ale neusadí se. Dost možná svoje hnízda v té zimě opustily a teď už nejsou schopny zahnízdit.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak nevím. Mám 4 úly vnitřní (uvnitř zděné kůlničky, chodbička přes zeď) a jeden venkovní. Ten venkovní je nějaký zakletý. Dal jsem do něj luční, dlouho nevylézala ven, tak jsem kouknul dovnitř, seděla nahoře na výstelce pod víkem, už trochu zesláblá, tak jsem ji pustil. Další den jsem znovu zkoušel usadit luční a situace se opakovala, zase jsem ji našel po několika hodinách nahoře na výstelce slabou, tak jsem ji také pustil. A teď se do třetice úplně ta samá situace opakovala se zemní. Ani jedna z nich nedokázala najít cestu ven. To se mně u vnitřních úlů ještě nestalo.
Odpovědět