Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Blanko, super!!! :D

Kaosi, ty se máš. Hlavní úkol je jasný - rokyťáky v příštím roce namnožit a pořádně rozšířit v našem kraji. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi,tak to jsi byl ty ten šťastlivec co ho uváděli na fa čmeláci.cz,že se k němu stěhoval jeden úlek s rokytovými :lol: ,to mě nenapadlo. :)
Myslím jsi psal,že kolem máš lesy.Co vím z jedné anglické nebo polské studie,nejvíce jim vyhovuje příměstské prostředí a parky.Jedná se o výběr rostlin,nejvíce mají myslím rádi rostliny z čeledi růžovitých například hloh či skalník- cotonaester horizontalis,ale samozřejmě i jiné. ;) Tímto tě nechci nijak strašit či odrazovat,nejspíš bude v okolí plno jiných vhodných rostlin. :)


Hugo,pokud jsi tam nenašel housenky nebo pavučiny,tak tam ten zavíječ možná vůbec nevlezl.Jak jsem v tom vchodu zabila zavíječe,tak se také asi teprve chystal vlézt dále do hnízda,protože tam housenky ani pavučinky nejsou.

To nastříhané rouno je třeba vyprat ve vlažné vodě s mýdlovými vločkami pokud se ještě prodávají nebo s neparfemovaným mýdlem.Pak pořádně propláchnout v několika vodách a dát do stínu usušit.Při dlouhých zimních večerech :lol: nastříhat na krátká vlákna a rozcupovat,jinak by se ti do dlouhých vláken mohli zamotat a uhynout.Mě se to stalo když jsem ho kdysi používala a pouze jsem ho rozcupovala.Já však měla štěstí,přišla jsem na to včas a podařilo se mi matku s pomocí nůžek vyprostit.Hnízdo se pak krásně rozvíjelo včetně nových matek :D
Později jsem začala používat bavlněné výplně,jen do středu jsem dala kupku vlny pro hřejivost,ale také proto,že s tou vlnou je strašně moc práce.
Někdo na fa psal,že přímo koupil rozčesané rouno,takže stačilo jen nastříhat,to už je v pohodě. :)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Letos si to fakt užívám. Loni jsem měla v jednom hnízdě skalních jen samečky, u druhého jsem viděla dvě královny, sice krásné, ale jen dvě i když do hnízd jsem se nedívala jako letos. Jak tak čtu vaše odborné úvahy, tak se bojím chovat čmeláky čím dál víc. Ochránit je fuška, ale když se to podaří je to fajn. Honzo, včera se mi přilepila na lep královna zemních, ale jen nožičkama a hned se dostala z pasti. Ony totiž lítají i za úlek, sedají na boky, tak se nedivím. Dala jsem pastičku bokem, ať se chytají mouchy, ty jsou všude. Mějte se hezky.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Blanka píše:
pát 06. črc 2018 11:33:24
Honzo, včera se mi přilepila na lep královna zemních, ale jen nožičkama a hned se dostala z pasti. Ony totiž lítají i za úlek, sedají na boky, tak se nedivím. Dala jsem pastičku bokem, ať se chytají mouchy, ty jsou všude. Mějte se hezky.
Zkoumají blízké okolí tak je to asi možné. No možná, že už teď ty mucholapy nebudou třeba a vystačíš si s klasickou pastí ve větrání. Královny jsou na světě a úkol je splněn! ;) Nemá cenu riskovat. Dělnicím to nevadí, ale matky jsou zvědavé...

Zahlédl jsem další dva samečky od skalních, žlutý proužek téměř nerozeznatelný. Jediné, co mě mrzí, že to nejlepší přijde za pár dní až budu na dovolené a to platí i pro zemní... :( Ale matky ještě budou létat i potom.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
pát 06. črc 2018 11:21:23
Kaosi,tak to jsi byl ty ten šťastlivec co ho uváděli na fa čmeláci.cz,že se k němu stěhoval jeden úlek s rokytovými :lol: ,to mě nenapadlo. :)
Myslím jsi psal,že kolem máš lesy.Co vím z jedné anglické nebo polské studie,nejvíce jim vyhovuje příměstské prostředí a parky.Jedná se o výběr rostlin,nejvíce mají myslím rádi rostliny z čeledi růžovitých například hloh či skalník- cotonaester horizontalis,ale samozřejmě i jiné. ;) Tímto tě nechci nijak strašit či odrazovat,nejspíš bude v okolí plno jiných vhodných rostlin. :)
No šťastlivec ... ze začátku to tak idylicky nevypadalo :D Po umístění a otevření úlu nenastalo očekávané vylézání a zaměřování, za asi tři hodiny vylezla jedna matka a jedna dělnice a ozývalo se bzučení z pod střechy. Takže podezření na nějaký problém v husím krku. Nejdříve jsem to po instalatérsku protáhnul drátem se zahnutým hrotem, poté se začali čmeldové pomalu objevovat, ale matky se čistily, někteří čmeláci po návratu odmítali vlézt do otvoru a odlétali zase pryč, třikrát jsem viděl nové matky jak padaly z česla, jednu jsem pak musel vzít na prst a dokrmit cukerným roztokem, zbylé pak naštěstí let zvládly. Navíc ráno mi Ondřej ukazoval větrací past a byly tam dvě chycené chalcidky, takže nás to vyděsilo a hned první noc mě čekala hloubková prohlídka hnízda. Při té jsem odstranil husí krk, ten byl zevnitř celý ulepený nektarem a byly v něm dva mrtví čmeláci o velikosti královen, takže ty se přes ně buď nemohly dostat a pokud ano, ulepily si křídla a musely se pak pracně čistit aby mohly létat. Naštestí v hnízdě nebyly žádné známky chalcidek ani jiných parazitů, rokyťáci dostali za odměnu cukerný roztok a víčko s pylovými rouskami od zemních k buňkám. Včera už bylo vše normální, létaly jen mladé matky a nyní již bez problémů, viděl jsem dvě zaměřovat a dnes další dvě, takže je možné že se rodí ještě nějaké další.

Jinak já co jsem o rokyťácích četl, tak ano, parkové prostředí jim svědčí, ale především jsou na vlhké biotopy s dostatkem stormů, kde mohou hnízdit. Tady mají jak ten vlhký biotop, tak spoustu okolních obcí se zahrádkami, takže myslím, že se tu neztratí, když jsem po nich pátral v okolí, tak jsem je našel u potoka v lese na ostružiníkách. Proč je jich tu tak málo v porovnání k ostatním druhům nevím, ale může to být subjektivní. Například u zemních jsem na jaře odchytil snad 15 hledajících matek a tvořily většinu všeho co mi tu létalo, za poslední měsíc jsem ale nikde neviděl ani dělnici, jen novou matku a nějaké samečky hluboko v lese. Naopak skalní co jsem tu vůbec neviděl, tak jejich dělnice teď vídám všude okolo a skoro v majoritě. Je tedy možné, že jsem na ně prostě neměl štestí, nebo jsou úspěšná hnízda moc daleko. Rozhodně si ale myslím, že se tu neztratí, u zemních vidím 5 různých barev pylových rousek, takže je tu dost velká různorodost kvetoucích rostlin a myslím si že by se tu uživilo mnohem více čmeláků, než jich v okolí vidím :-)
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 176
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Před chvílí jsem obědval u úlku zahradních a vylezl jeden docela malý pašák. Móc si to všechno prohlížel a i mě si důkladně přiletěl zkontrolovat. Vypadalo to že má zájem o meruňkový knedlíky :o . Že by nový sameček?!
Ještě jsem otevřel hnízdo polních a při podrobnějším prohledání bavlny jsem našel dvě housenky velikosti červa z maliny, tedy něco okolo 5 - 7 mm s velmi tenkým tělem. Žádná vlákna ani nic podobného.
Přílohy
WhatsApp Image 2018-07-06 at 13.54.50.jpeg
(82.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
Naposledy upravil(a) Hugo.008 dne pát 06. črc 2018 14:54:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaos napsal:
kaos píše:
pát 06. črc 2018 12:39:40
Při té jsem odstranil husí krk, ten byl zevnitř celý ulepený nektarem a byly v něm dva mrtví čmeláci o velikosti královen, takže ty se přes ně buď nemohly dostat a pokud ano, ulepily si křídla a musely se pak pracně čistit aby mohly létat. Včera už bylo vše normální, létaly jen mladé matky a nyní již bez problémů....

Rozhodně si ale myslím, že se tu neztratí, u zemních vidím 5 různých barev pylových rousek, takže je tu dost velká různorodost kvetoucích rostlin a myslím si že by se tu uživilo mnohem více čmeláků, než jich v okolí vidím :-)
Kaosi,právě proto nedávám husí krk :( a zvláště ne rokytovým,lučním či polním.Dokonce jsem ho už přestala dávat i zemním a s ubytováním problém nemám. :) Každopádně je dobré husí krk vyměnit třeba za černou jezírkovou hadici s vnitřním průměrem2,5cm.

Tak to je skvělé,že tam máš takovou různorodost rostlin. :D
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karel napsal:
Karel píše:
sob 30. čer 2018 9:20:41
Chemostop se výborně rozpouští (čištění zanesených věcí) v potravinovém oleji (i použitém) a ten se pak dobře odstraňuje běžnými saponáty. Při kondenzaci se na něm drží voda což snižuje úspěšnost (po vyschnutí funguje znovu), na svislých plochách v teple (30 vedra) stéká. Trvanlivost lepu je rok i více, limit je tak spíše lokální znečištění (parazité, prach).
To jsem ráda,že jsi popsal jak ho odstranit,ale jak prosím tě nejlépe a čím na tu ruličku z petky nanášet nebo ho máš v tubě?Já jsem ho chtěla kdysi použít na něco jiného,ale dostala jsem z toho nanášení akorát "nervy" :( .


Skalní se zřejmě letos pěkně rozšířili i do okolí. :D Viděla jsem na veřejných plochách osetých nejspíš úmyslně jetelem,vikvi,štírovníkem a dalšími.Přitom minulé roky rostliny zely prázdnotou,ani jeden čmelák či včela. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Blanka píše:
čtv 05. črc 2018 22:04:08
dnes jsem počítala průlet u silného hnízda zemních. Od 16,15h, do 16,45h. 134 přeletů z toho ž královen, měla jsem otevřenou klapku. U první usazené skalní za půl hod. otevřená klapka 83 přeletů z toho královny 1 kousek. Večer , když kontroluju čmelíny jestli tam není moucha, tak jsem nahlédla k zemním, v jednom hloučku asi 6 královen ve druhém tři nahoře na výstelce, nádhera.
Gratuluji, tak to je síla, u těch mých přestěhovaných jsem viděl 49 průletů, zajímalo by mě, kdy to ta matka založila, s těmi tvými se to vůbec nedá porovnávat :-)
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
pát 06. črc 2018 14:07:36
Tak to je skvělé,že tam máš takovou různorodost rostlin. :D
No je to to klasický les, nejen smrkový, ale i smíšený s hodně průseky, tzn. maliny, ostružiny, spousta náprstníků (z této invazivní rostliny ovšem ekologové asi moc radost nemají :-), vikve, bodláky, jetely. Ty rokytové jsem našel právě na ostružinách. Docela by mě zajímalo, kolik plochy potřebuje jedno hnízdo k obživě. Třeba já mám na trávníků tak cca 8 m2 bílého jetelu a některé dny na něm bylo pravidelně 3-5 skalních, teď sotva jeden. To samé na vikvích byla občas nějaká rolní a zahradní a teď na každém chumlu vidím tak 5 mých zemních. Vidím spoustu rostlin u kterých si myslím, že by měly být pro čmeláky lákavé, ale nejsou na nich (černohlávek), až na výjimky. Takže soudím, že potravních rezerv je v okolí dost, ale čmeláků je málo. Teď už kromě rolních, skalních a mých zemních nevidím na květech ani žádné jiné dělnice, jen samečci, sem tam nějaká mladá matka.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět