Chov čmeláků v roce 2018

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Honzo,plně s tebou souhlasím :!: Někteří lidé o tom vůbec nemají povědomí,proto by měl být přísný zákaz pro prodejce pod velkými pokutami.A některým lidem je zas všechno jedno:"Po mně potopa" :( .

Kaosi,královny se klidně mohou pářit se samečky z hnízda,teď nevím jistě jestli nejsou vůbec příbuzní s novými královnami nebo jen minimálně,ach ta " skleroza".
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Královny se mohou pářit se samečky ze stejného hnízda a často to i dělají. Problém nastane pokud se tak děje dlouhodobě v uzavřených laboratorních chovech. Tento problém řeší např. i pan Čížek při snaze o záchranu čmeláka pruhovaného. Dlouhodobým vzájemným křížením se mu už líhnou téměř výhradně jen samci. Proto tak usilovně pátrá po královně z přírody. Je potřeba "oživit krev". Mimochodem letos pan Čížek objevil jednu královnu čmeláka pruhovaného, svoje hnízdo však už měla. Na jednu stranu smůla, ale na druhou je zase vidět, že se ještě v přírodě tento ohrožený druh čmeláka objevuje. ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Honza79 píše:
sob 26. kvě 2018 11:34:14
Ty mutanti, to je zlo. :( Úžasná věc pro velké skleníky, ale jak se dostanou do volné přírody bude zle. Ostatní druhy postupně vytlačí a zbyde tady jeden dominatní druh přešlechtěného zemního. To si bohužel někteří lidé neuvědomují nebo ani nechtějí uvědomit...Když už čmeláky z laboratoře, tak jedině z Troubska. Jinou možnost v ČR momentálně nevidím. Snad se lidé se zájmem o čmeláky naučí usídlit si vlastí královnu, vždyť to patří k nejadrenalinovějším částem chovu. A mě osobně by to určitě chybělo... ;)
Ono je to bohužel těžké, já jsem taky ze začátku uvažoval o koupi hotových čmeláků z polska a v podstatě na tu informaci o tom, že je potřeba si dát pozor na zdroj laboratorních čmeláků, jsem našel úplně náhodou.

Co se toho nahrazení čmeláky jedním druhem týká, tak je dobré tím lidi strašit, ale jsem optimista. Pokud budou úniky do přírody řídké, myslím, že tihle laboratorní čmeláci jsou na přežití v přírodě mnohem hůř vybaveni, než ty přírodní, nejspíš pomřou. Navíc pokud vyletí královny už v květnu, červnu a bude třeba jen jedno hnízdo na velkou oblast, nenajdou si samečky, mohou se pářit jen s vlastními. No a takové potomstvo bude dost často sterilní, zdegenerované a neživotaschopné. Další věc je ta, že každý druh čmeláka obývá trochu jinou ekologickou niku a tedy takový zemní by ohrozil v podstatě jen populaci zemního, ostatní druhy by měly být v pohodě. Dobré je, že ač jsou to šlechtění čmeláci, jsou to pořád zemní čmeláci, jen vyselektovaní. Vlastnosti takových šlechtěnců v divoké přírodě jsou takové, že se hned v další generaci se potomstvo vrací k přirozené podobě, během několika generací šlechtěný znak úplně vymizí. Problémem by bylo, pokud by došlo ke křížení s přírodní populací, pokud by poměr těch laboratorních jedinců k původním byl třeba 100 až 1000 k jednomu, tak by se jeho genom bohatě rozmělnil a zanikl. Pokud by se ale tito laboratorní čmeláci začali chovat více, pak už může při křížení s původní populací převládnout. Pokud by se jednalo o nějakou jihoevropskou variantu, tak by pak mohla být ta pupolace méně životaschopná, protože není zvyklá na naše podmínky. Rozhodně je tedy třeba držet tyto prodejce na uzdě. Problém je, že se mnohdy tváří, že prodávají české čmeláky a pak někde v rohu malými písmeny na stránkách člověk najde, že jsou to čmeláci z Polska a stejně vůbec neví co je to za materiál co v Polsku množí.
Naposledy upravil(a) kaos dne pát 15. čer 2018 12:41:25, celkem upraveno 1 x.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ano Kaosi, přesně jsi to vystihl. Je potřeba držet prodejce čmeláků pochybného původu na uzdě. A také informovat lidi v okolí, kteří si v dobré víře pořídí čmeláky a později se nastačí divit...Tvoje ex- kolegyně pozná sama, že doba vývoje a života celé kolonie je předem dána a nijak zvlášť prodloužit nepůjde. Třeba si příští rok usadí vlastní královnu. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Ono je hlavní nebezpečí spáření matek z našich přírodních podmínek se samečky z laboratorních chovů(kromě Troubska,ti mají jen matky z naší přírody),že tyto druhy jsou pro teplejší podmínky a nové generace z tohoto spáření by byly méně odolné naším teplotním podmínkám,což by postupně mohlo vést k vyhynutí.Samozřejmě by to nebylo hned,ale s nekontrolovaným prodejem tohoto jižního druhu mnohem rychleji. :(
Naposledy upravil(a) Niky1 dne ned 27. kvě 2018 10:26:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já mám vedle sebe dva úlky s lučními.První měli dělnice o jeden den dříve,ty jsou viditelně menší o proti těm druhým,ale létají mnohem častěji.
Přesto dnes u těch druhým s většími dělnicemi a menším proletem,vyletěly před chvíli dvě nové matky. :D Na jedné straně je to radostné,že má hnízdo matky což je jedním z cílů,na druhé straně předzvěst,že zanedlouho bude pomalu končit. :( Strašně to utíká,právě by to chtělo u nich ty druhé generace. :lol:
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Mne je proti srsti i chov z Troubska, snažím se rovnoměrně osídlit úlky jen druhy, které mám na zahradě nebo jejím nejbližším okolí, to je tak 200m max. Na selekci jsem malý pán, nejsem entomolog ani ekolog, nerozumím vzájemným křehkým vztahům rovnováhy a tak nabízím rovné podmínky ubytování všem druhům, dobrou ochranu proti parazitům na to se soustředím nejvíce, zahradu maj v přírodním duchu a dál je to holt na nich. Aktivní blbec je nejhorší škůdce ...
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Niky1 píše:
ned 27. kvě 2018 10:26:00
Já mám vedle sebe dva úlky s lučními.První měli dělnice o jeden den dříve,ty jsou viditelně menší o proti těm druhým,ale létají mnohem častěji.
Přesto dnes u těch druhým s většími dělnicemi a menším proletem,vyletěly před chvíli dvě nové matky. :D Na jedné straně je to radostné,že má hnízdo matky což je jedním z cílů,na druhé straně předzvěst,že zanedlouho bude pomalu končit. :( Strašně to utíká,právě by to chtělo u nich ty druhé generace. :lol:
Teda, to jsem nečekala, že letos dají nové matky ještě v květnu, když nejsou usazené ani dva měsíce ?:-o

Jinak máte někdo na zahradě mulčovací kůru? Přitahuje to hledačky, nebo ne? Já jsem od jara dost poklidil a zazelenil zahradu, tak se bojím aby mi tu vůbec ještě nějaká někdy hledala :D
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karel napsal:
Karel píše:
ned 27. kvě 2018 14:10:09
.... snažím se rovnoměrně osídlit úlky jen druhy, které mám na zahradě nebo jejím nejbližším okolí, to je tak 200m max. .....nabízím rovné podmínky ubytování všem druhům, dobrou ochranu proti parazitům na to se soustředím nejvíce, zahradu maj v přírodním duchu ...
Karle přesně tak,já se také snažím pokud možno rovnoměrně osidlovat vždy 2-3 úlky od jednoho druhu,jen rokytové a zahradní se mi nedaří opětovně ubytovat a někdy se ubytuje jedněch víc a jiných méně a v další sezoně je to zas naopak. ;)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

To mi asi neuvěříte,ani já tomu nemůžu uvěřit.Když jsem napsala příspěvek o nových matkách,šla jsem si vypít kávu k úlkům se zemními.Najednou slyším nějaké bzučení,myslela jsem,že je to nejspíš moucha.Přesto jsem se podívala a u pytle se zahradním odpadem hledala luční :shock: .Nevím jestli je to jarní ještě neubytovaná nebo nová,ale podařilo se mi ji chytit.Dala jsem ji do úlku,bohužel při vypouštění už byla ve vchodu,já to netušila a vyndala ji i s tím krytím.Ona sice létala zprava doleva před úlky,jenomže samozřejmě nevěděla odkud vypadla. :( Tak jsem si nadávala jaké jsem "mehlo".Člověk ale musí mít štěstí a být na správném místě ve správnou dobu.Teď po půl páté jsem tam pro něco šla a ta luční tam poměrně rychle létala a snažila se to místo najít.Díky její neústupnosti to místo najít,se mi ji nakonec podařilo chytit.Hned ze stříkačky vlezla do otvoru,10 minut byla uvnitř a pak po pamatovacím letu odletěla.Po čtvrthodince se vrátila a vletěla přímo dovnitř. :D Teď se jen modlit,aby se po několika dnech neztratila jako ta loňská a pokud možno odchovala potomstvo. :D
Odpovědět