Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
čtv 20. čer 2019 19:58:42
Po několikadenní nečinnosti v 3. úlku jsem přistoupil k likvidaci pozůstalosti. Zjistil jsem že matka zahradního vzala za vděk trochou výstelky v předsíňce 7x7x25cm a do hlavní části možná ani nevstoupila. Dle dostupných informací jsem u opuštěného díla narazil na Antherophagus nigricornis.

To už je letos třetí zmařené hnízdo.
Zůstali mi už jen rolní, ale jsem za ně vděčný. I když průběh není bůhvíjak potěšující. V 1. várce byly jen 2 dělnice, tak doufám že to zvládnou trochu rozjet.
V pondělí jsem byl na Milešovce a řekl bych že jsem tam viděl ještě hledající matku zemního nebo zahradního, je to možné?
Bylo to kusek pod vrcholem, tzn. okolo 830 m.n.m.
Hugo,myslím,že v takových výškách je to klidně možné.To u mne v 350 metrech ještě kolem 3-7.6.hledali skalní,lesní...přesné datum nevím,ale dokonce posledního května jsem usadil skalní-bohužel po 4 dnech ji vyhnali mravenci.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem koukal na skalní(mám dvoje)a jedno docela prosperuje,ale druhé jsem zkontroloval a docela bída,málo buněk,málo čmeláčků...no chvilku jsem koukal na sedátku a najednou přiletěla matka-těžký let teda,je vidět,že už má hodně za sebou-a hups dovnitř.Teda koukal jsem,že skoro 6 týdnů po vylétnutí omladiny se ještě chudák stará stará o krmení...no-možná to byl jen takový prolet...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Já mám dnes obrovskou radost :D ,v poledne jsem viděla přiletět první novou matku tmavou formu zahradního.Je hodně tmavá na hrudi jen málo zřetelné tenké proužky,ten horní byl myslím uprostřed přerušený.Neměla jsem možnost dobře si ji prohlédnout.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Niky 👍
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak to je perfektní Niky, dovést zahradní k matkám to je vzácnost a ještě tmavou varietu!

U mě nic nového, Melittobie mají dnes zase rojení. Když jsem čistil úlek po hájových tak jsem našel dvě uvnitř a třetí mi tam skočila z venku, když už bylo vyčištěno. Očividně jenom pach úlku po čmelácích je pro ně velké lákadlo. Další jsem našel u rolních v úlu a jednu v miniúlku ve kterém bylo trocha výstelky z hnízda zemních. Na zavíčkované dutince od hrnčířky na terase jsem zabil asi 6 kousků. V žádném úlku se zatím nákaza neprojevila ale při těch počtech si myslím, že to nakonec musí chytit všechny, pokud je tedy někdy nedokážou dělnice zlikvidovat.

Mírně pozitivní zprávou je, že rodina lučních po napadení vychovala první dva kokony. Tak teď doufám, že se z nich narodí čmeláci.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ja mám v pláne nechať skončené hniezdo 1-2 a spraviť pasce na ďalšiu sezónu. :evil:
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

Ahoj všichni. Rapo a Kaosi, díky za vaše cenné odpovědi. Rapo, gratuluji k matkám skalních. Já čekám matky zemní, už se nemůžu dočkat, první dělnice byly 25.4. Loni jsem měla skalní, matky byly za necelé 2 měsíce. Zatím se mi hnízdo jeví pěkně, provoz na česně je zhruba 1-2 čmeláci za minutu. Mějte se, I.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Dik Iriska a držím palce.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Mě jedna obří matka rokytová začala nosit do hnízda pyl,tak nevím jestli jen vypomáhá nebo chce pokračovat místo zakladatelky. :?: :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Uvidíš Niky. Ondřejovi rokytoví také měli nějakou matku co nosila pyl. Bohužel pan Čížek říká, že to jsou jen přerostlé dělnice. Jak matka začne nosit pyl už nepokračuje ve vývoji.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět