Přemýšlela jsem jestli by pomohlo,kdyby byl otvor v klapce vyvrtán hodně šikmě(jakoby z kopce dolů).

Ahoj Honzo, dosť ma to zaujíma o aký druh ide
Janeku, díky za postřehy. Hluchavek roste v okolí dost - bílé, nachové i skvrnité. Na nich tento druh na jaře často vidím. O mydlici jsem už slyšel, ale musím se na ni zaměřit, zda ji u nás najdu. Jinak oblast u nás - Posázaví, 260 m.n.m, pole, louky a lesy kolem řeky. Ano humenní je teplomilnější. Já jsem ale matku usadil v dubnu, když bylo poměrně zima - přes den 8 stupňů a dešťové přeháňky.To ukazuje spíše na zahradního. Letos to jaro bylo dost nepříznivé. Matek jsem mnoho neviděl - tak 3 kousky. Loni jich bylo mnohem více...Janek92 píše:Ahoj Honzo, dosť ma to zaujíma o aký druh idedúfam že všetko pojde dobre a čmeláci vychovajú královny, potom na to prídeme ľahko
![]()
Rastú v tvojom okolí hluchavky? biele alebo skvrnité? ak áno, je ich hodne?
Koľko hledajícich královien čm. zahradního si na jar videl? vyskytuje sa v tvojom prostredí hojne ?
Mydlice lekářska by tiež pomohla, ak by niekde v okolí rástla, jediný čmelák ktorý ju navštevuje je zahradní ...ostatní čmeláci si ju nevšímajú pretože sa nedostanú k hlboko uloženému nektaru. V akej nadmorskej výške a oblasti chováš čmeláky? humenní je teplomilnejší, akurát zaujímavé je že som ho pozoroval v Beskydách v horskom prostredí 500 m.n.m.
Niky, díky za odkaz. Snad se povede vychovat královny. Ty znaky, co jmenuješ souhlasí. Škoda, že samci nejsou nějak výrazně odlišní. Tu moji královnu jsem opravdu blíže nezkoumal, musela ještě přečkat 5 minut ve skleničce při jízdě na kole. Ale evidentně ji to nerozhodilo...Niky1 píše:Honzo,ruderatus má být každopádně věší:královna 22 mm, dělnice 16 mm, samci 15 mm.Hortorum:královna 17-20, 11-16 dělnice , samec 14-15.
Jestli jsem to dobře pochopila,hortorum má mít ten žlutý pruh na konci hrudi úzký,užší než za hlavou,kdežto ruderatus by je měl mít přibližně stejně široké.Podívej se v pdf souboru úplně dolů na 25 straně.https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... +ruderatus pdf je třetí od shora.
Niky, díky za poznatky. Uvidíme. Hnízdo je každopádně každým dnem silnější....Niky1 píše:Honzo,hledala jsem informace o cryptarum a našla jsem zajímavou zmínku o ruderatus.Podle níž patří hortorum do skupiny s krátkým cyklem vývoje jako třeba pratorum,ale ruderatus s dlouhým stejně jako třeba terrestris.Takže bys částečně i podle doby vylíhnutí mladých matek a délky trvání hnízda mohl předpokládat o který druh nejspíš půjde.
I když to může být trochu zavádějící pokud hortorum založí druhou generaci,ale to se asi nestává běžně.![]()
Ještě tam bylo uvedeno,že tmavá forma se vyskytuje často u ruderatus,kdežto u hortorum málo.Bylo to myšleno v Anglii.