Vážení přátelé,
domnívám se, že u příspěvků k výstelce před výletovým otvorem a k zakládání paralelního hnízda v rouře nebo u výletového otvoru se jedná o 2 témata, která spolu mohou ale také nutně nemusí souviset.
Výstelku před výletovým otvorem pozoruji u svých početně silných hnízd pravidelně, nijak to neřeším, protože kromě občasného úklidu kolem budky není co řešit. Čmeláci prostě potřebují dodatečný prostor k dalšímu vývoji a ten si zjednávají vynášením přebytečné výstelky (u mě převážně hrubých dřevěných pilin ze dna budky, když pak hnízdo klesá a shora vzniká dodatečný rozvojový prostor):
https://www.youtube.com/watch?v=OwTYINDmqb4
https://www.cmelak.info/videa-cmelaci.html
Jinak je tomu u zakládání hnízdních zárodků v rouře nebo u výletového otvoru. Že se v pokročilé sezóně odštěpují renegáti a hospodaří na svém písečku je známo. Jinak by panoval nedostatek trubců. To se ale obvykle odehrává v hnízdní kupoli samotné. Přiznávám, že s Vámi sdělovanou okolností jsem konfrontován letos poprvé, nepřímo, jen z Vašich příspěvků a je mi vzdálené střílet od boku domněnky k příčinám.
Nicméně se domnívám, že tato anomálie nějakým způsobem souvisí s konstrukcí budek, které používáte. Sám používám jen krátké (5-7 cm) a mechem vystlané papundeklové roury, kudy libovolným směrem projde jen jedna mladá královna. Sice pravidelně zaznamenávám dopravní zácpy, které ale vždy trvají jen pár vteřin a pak se provoz obnoví. V takovýchto poměrech je pro čmeláky nemyslitelné založit nový zárodek potomstva, který by byl od počátku odsouzen k ušlapání. Mé rourky zůstávají až do skonu hnízda čmeláčími stopami hezky vyhlazené a bez dodatečného zásahu použitelné i pro příští rok. To ale z obav před nákazami nečiním, mé nabídky k uhnízdění čmeláků jsou na počátku roku vždy vybaveny jen neposkvrněným materiálem (s výjimkou budky samotné, kterou horkovzdušnou pistolí zbavuji zárodků nákaz).
Kromě toho čmelákům přiznávám jejich nárok zasáhnout do způsobu větrání budky, když větrací otvory mých budek jsou volně pěšmo přístupné a dle libosti čmeláků kontrolovatelné (u početných druhů zpravidla záhy po otevření zacpané).
Možná máte i jiné zkušenosti nebo nápady, jak zakládání hnízda v přístupovém koridoru do budky zabránit, zatímco v hnízdě samotném by bylo možno počítat s dalším četným, pohlavně vyspělým potomstvem, a to tak, aby manuální zákroky k obnovení průchodu do hnízda nebyly nutné?
Těším se na Vaše názory a zkušenosti,
s pozdravem
František