eljerry píše: ↑stř 16. kvě 2018 22:58:36
Ahoj čmelaři,
mám radost z vašich úspěchů, která je podpořena i mým. Letos mám obsazené všechny tři čmelíny, které jsem měl nachystané od loňska. Já jsem se rozhodl pro osazování pouze zemními. Jednak se mi líbí a navíc je jich u nás poměrně dost. Po loňském neúspěchu jsem volil i tento druh, protože ho jistě poznám.
Na základě mých zkušeností, sice pouze z jedné sezóny, bych chtěl napsat pár postřehů.
1. Myslím si, že
chytnout začátek sezóny je největší výhoda pro úspěšné usazení.
2. Vypadá to, že
příliš nové čmelíny nejsou nejvhodnější pro úspěch v usazení královny.
3. Na delší chodbičky do čmelína jsem použil
KOPOFLEX o vnějším průměru 40 mm, je to docela podobný otvor jako má myší díra. Zdá se mi, že je výhodný pro "obousměrný provoz". Královny v něm "nezamrzají".
4. Příští rok
upravím vstup pod klapkou, podle rady z tohoto fóra (omlouvám se, nemám autora, ale jde o zvetšení přední části vstupu do hloubky pár milimetrů). Královna nebo dělnice by neměly být přitlačeni klapkou při vstupu a tím nebude docházet ke ztrátě rousků.
5. Očekával jsem podobnou aktivitu u královen v začátcích jejich práce na prvních buňkách, o které píšete zde na fóru. U mne se mi skoro nedařilo pozorovat jejich lety a přílety. Byl jsem spokojený pouze z padající kamínků ve vstupech.
Zkusil jsem tyto kamínky upevnit na nit. Dobře se vytahovaly z chodbičky a nemusel jsem je hledat na zemi pod vstupem (mám vstupy přes zeď stodoly a poměrně vysoko - 2 m a 2x 3 m nad zemí).
6. Pro výrobu čmelínů
není nejvhodnější materiál průběžná spárovka - dochází k jejímu rolepování a prohýbání vlivem vlhkosti. Nátěr pouze z jedné, vnější strany, bude asi příčinou. Něchtěl jsem používat barvy uvnitř čmelína. Možná by to vyřešil nějaký olej, který by uzavřel povrch dřevěných desek.
7. Pro odchyt a přesun do chodbičky čmelínu používám vytvořenou
síťku ze silnějšího igelitového sáčku na drátěné konstrukci. Pro přesun
sklenici od malé majonézy s otvory ve víčku. Pro zavádění do čmelínu mám
seříznutou větší injekční stříkačku - píst je skvělý pro "dotlačení" královny do vstupu čmelínu.
Korkový špunt pro uzavření vstupu a pro přesun ze sklenice do stříkačky mám
odříznutou PET láhev. Vytvoří dokonalý trychtýř a hrdlo má vhodný rozměr, který vejde do stříkačky. Sklo i plast jsou hladké a čmelák se nemá kde zachytit.
8. Královny asi létaly, ale musím říct, že docela
brzy měly hotové první buňky. Tyto potom
zahřívaly (toto jsem našel někde na internetu, když jsem hledal důvody jejich chování) a proto byla jejich aktivita nižší. Letošní jaro nepatřilo ke standardním - bylo velké teplo, to asi způsobilo jejich chování. Ve spojení s velmi rychlým kvetením stromů v poměrně brzkém sledu,
asi dojde k nedostatku potravy nejen pro čmeláky. Podobně tomu je u včel, potvrdil mi to kamarád - včelař. Loni se mi včely na zahradě naučily "sklízet" maliny - vysály z nich veškerou tekutinu a my jsme museli o každou jednu bojovat s převahou včel. Podobně to dopadalo s ovocem, kterého bylo už tak málo. Poškozené nebo nabodnuté případně červavé se stalo zdrojem pro včely. Navíc
byly včely agresívnější v dlouhém teplém počasí. Proto hledám rostliny, keře a stromy, které vysadím pro čmeláky a včely. Jako dobré řešení se mi jeví
Svazenka, po 30 dnech kvete a je to medonosná rostlina, dá se použít i jako zelené hnojivo.
9. Pro kontrolu přítomnosti královny se mi zdálo dobré
poklepání na čmelín, pokud byla uvnitř většinou bzučela. V kombinaci s kamínkem docela přesná metoda bez nutnosti otevírat čmelím.
10. Řeším
množství výplně pro dobré podmínky v době rozvoje čmelínu. Spíše mi jde o vhodné minimální množství, zřejmě bude hodně záležet na teplotách během jara.
To je docela dost informací a nechci zatěžovat fórum dlouhým čtením. Těším se na videa a fotografie, které chci udělat a poté se s podělím zde na fóru.
Jerry
Ahoj eljerry, postrehy a zkušenosti po prvej sezóne? super

určite by bolo lepšie skúsiť sa zamerať v ďalších sezónach aj na iné druhy, ale na začátek super
1. - súhlas, je treba byť (záleží na počasí) pripravený už v druhé polovici března. Já už videl královnu zemní s pylem na sněženkách 20. března.
2. - o něco málo větší pravdepodobnosť a úspešnosť usadenia bude asi v starších (už použitých) úloch, ale mne sa darilo i v nových (ze spárovky).
3. - vnější priemer 40 mm je dost, možno až zbytečne. Čmeláci mají rádi možno menší užší chodbičky a na provoz to myslím nemá vplyv, oni si dokonce ucpou často i priemer 20 mm tak, aby preliezol len jeden jedinec, robia to z dôvodu ochrany, viz. Honzova zateplovačka. Ja používam kartonové trubičky zo sáčkov ktorým urežu vrch tak, aby to tvorila akoby "U". U otočím tak aby bola odrezaná časť nasmerovaná do výstelky. Čmelác tak majú chodbičku ale zároveň si môžu spraviť svoj tunel do výstelky kdekolvek podél tunelu. Výkaly môžu vsáknout do výstelky, do tunelu - nemám rád husí krky a umelé tunely (ale to je len môj osobní názor a volba)
4. - s nápadom na úpravu klapky prišiel tušim julio a je to super nápad, chcelo by to nejaké video jak dělničky precházajú s pylem pod klapkou, ak sa to osvedčí tak určite takto vylepším klapky aj ja. Vypadá to ale na super zlepšení (tak jak kdysi dávno môj nápad s injekční striekačkou)..
5. - taky mám úly na chalupe v stodole na trámoch a klapky zvenku stodoly vo výške 2,5 až 3 metre takže mám tam starší rebrík. Na kamínky mám osobní názor takový že zbytečne královna musí registrovat - že je něco inak. Do vletového otvoru nezasahuju a vše nahrávam na kameru na tablet. Jediný zásah ktorý si mysím že je ok je že večer za tmy dám do vletového otvrou (do hlbky aspoň 1 cm otvoru-ne na kraj) kúsok obvazové vaty, trochu ho v prstoch natáhnu tak aby tvoril súvislú priehladnú zábranu a aby sa dotýkal spodní i vrchní steny chodbičky. Ráno je to pak jasné, či královna prolézla nebo ne. Netvrdím že kamínek je špatný a hodne ľudí ho používa takže pouze môj názor

všeobecne ale myslím že všetci by mali dať královnám viac pokoja a klidu a mať viac trpezlivosti. Nejaké pozorovací okénka - totálni blbost.
6. - s priebežnou spárovkou som velmi spokojný a úly si vyrábam sám (mám i 3 úly z 18 mm spárovky - dvojité stěny) takže 3 úly o síle 36 mm). Súhlas že v spárovke vznikajú po nápore vlhkosti a vody mezery, určite to chce úly z vonkajšej strany napustiť olejem (ja používam teakový olej a minimálne na 2-3 roky su úly velmi slušne chránené) - cez 18 mm spárovku mi ten olej dokonca prešiel skrz, takže určite parádna ochrana). Ve stodole mám úly chránené ale na balkóne občas zmoknú -havne počas búrky nebo vítr+déšť. Ale drží bez zmen už 3 roky..
7. - myslím si že lepší než sklenice od majonézy je krabička bez prístupu svetla s výstelkou. V královne to pomôže zachovať hledací pud - než by létala a snažila sa vyslobodiť po skle v skleničke. Keď odchytiš do síťky královnu, jak presne ďalej postupuješ?
8. - naprostý súhlas, teplá jar a rychlé kvetení - děs. Královna sa venuje v úlu rôznym činnostem, to že celý deň nevyletí z úlu je menej obvyklé ale normálni. Někdy proste lieta viac, niekedy menej, podle potreby. Mne lesní vyletovala pred 2 týždňami ven asi na 2-3 minuty a to se opakovalo i 3-4x po sebe, myslel som si že je neco špatně ale opak bol pravdou, dnes dělničky létají a čekám už druhou generaci.
9. - niektoré královny na poklepání většinou nereagujú, napr. polní, lesní
10. - vždy platí že radši víc než menej. Ja dávam výpln do 3/4 a na výstelku dám kartón - a na to prípadne kus polystyrénu. Vznikne tak meziprostor pod strechou. Kartón pak po cca 2.generaci dělniček odoberám. Nebo prostě dať výstelky až po strechu a pak opatrne odobrať po vylihnutí druhej generace.
Teším sa na videá a fotky, ať sa ti darí
